Vehnää ensi kerran markkinoilleenemmän kuin ohraa
Maatilat tuottivat markkinoille kuluneen satovuoden aikana lähes 1,9 miljardia kiloa vehnää, ruista, ohraa ja kauraa. Määrä vastaa puolta viime kesän viljasadosta ja on lähellä kymmenen vuoden keskiarvoa.
Maa- ja metsätalousministeriön tietopalvelukeskus Tiken viljan osto-, käyttö- ja varastointitilaston mukaan vehnää oli runsas kolmannes, ohraa kolmannes ja kauraa vajaa kolmannes. Ruista määrästä oli kolmisen prosenttia.
Vehnää tuli markkinoille ensimmäistä kertaa viiteentoista vuoteen enemmän kuin ohraa. Kauppaantulomäärä 670 miljoonaa kiloa oli 140 miljoonaa kiloa enemmän kuin kymmenen edellisen vuoden keskiarvo.
Ohraa saatiin markkinoille 600 miljoonaa kiloa eli neljännes kymmenen vuoden keskiarvoa vähemmän.
Kaurasta puolet viime kesän sadosta, 520 miljoonaa kiloa, päätyi kauppaan. Määrä vastaa kymmenen vuoden keskiarvoa.
Ruista ostettiin 63 miljoonaa kiloa, 18 miljoonaa kiloa keskimääräistä enemmän. Ruis ei silti vieläkään riittänyt kotimaan tarpeisiin.
Vajaa puolet viljasta käytettiin rehuteollisuudessa, vajaa kolmannes elintarviketeollisuudessa ja loput muussa tuotannossa. Ohrasta ja kaurasta suurin osa meni rehuksi, vehnästä yli puolet elintarviketeollisuuteen.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
