Lumimittarit söivät tänäkin kesänä koivikoita Kaakkois-Suomessa – kerran syöty koivu selviää yleensä, toinen tai kolmas kerta voi olla kohtalokas
Metsäkeskuksen metsänhoidon asiantuntija Pekka Kuitunen kehottaa metsänomistajia malttiin hakkuiden kanssa: "Jos kyseessä on ensimmäinen syönti, niin lähes kaikki koivut toipuvat ja näyttävät syksyllä hyviltä".
Tilaajalle

Metsäpalvelut
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Lisää laskuriin vain tilasi pinta-ala ja maakunta, niin saat arvion metsätilasi arvosta.
Osaston luetuimmat
- Koneviesti | Kannattaako puutavarakuormaimen hankinta? Se riippuu siitä, paljonko lasket arvoa metsässä työskentelyn helpottumiselle ja tuottavuuden nousulle
- Ovatko Putin ja EU kuitupuun hinnan etevimmät pönkittäjät? Tutkija: ”Hinta voi siirtyä pysyvästi totuttua korkeammalle tasolle”
- Näin voitetaan pilkkimisen Suomen mestaruus: ”Jos ei mitään rupea kuulumaan, niin korkeintaan minuutti se on yhdellä reiällä”
- Siili söi juuston ja kettu meetvurstin
- Sotkamo-lehti: Hirvilaumat ovat aiheuttaneet useita onnettomuuksia Kainuussa ‒ paksut lumikerrokset tuovat nyt sorkkaeläimiä autoteille
- Tarkistus löysi merkittäviä epätarkkuuksia Keski-Suomen kohutuista harvennusluvuista – ”Menetelmä tulee saattaa ulkopuolisen tahon arvioitavaksi”
- Ruotsin metsäteollisuus tyytyväinen puun polton kohtaloon