Helpotusta metsänomistajan lomakerumbaan: Lannoituksesta ilmoittaminen nopeutuu
Terveyslannoituksen toteutusilmoitus helpottuu Metsään.fi-palvelussa. Osa metsänomistajista saa nyt myös tiedon kuolleista puista.Osa terveyslannoituksen hakemuksella hyväksytyistä tiedoista tulee nyt toteutusilmoitukselle esitäytettyinä Metsään.fissä, Metsäkeskus kertoo.
Ilmoituksen tekeminen nopeutuu, kun palveluun kirjautunut metsänomistaja näkee valmiina esimerkiksi ne kuviot, joiden lannoitukseen on myönnetty tukea.
Terveyslannoituksen toteutusilmoitus lähetetään Metsäkeskukseen, jos on hakenut ja saanut tukea metsän terveyslannoitukseen. Ilmoitus lähetetään, kun tuettu työ on metsässä tehty.
”Kun teet toteutusilmoituksen Metsään.fi:ssä, siihen tulee automaattisesti tiedot tukihakemuksella olleista ja tukipäätöksessä hyväksytyistä kuvioista. Kuvio on toteutusilmoituksella valmiina myös, jos olet itse piirtänyt sen hakemukselle ja se on päätöksessä hyväksytty”, Metsäkeskus ohjeistaa.
Myös käytetyn lannoitteen tyyppi ja valmistaja tulevat esitäytettyinä ilmoitukselle. Sen sijaan lannoitemäärä ei tule automaattisesti, vaan se pitää itse täyttää.
Pienelle metsänomistajaryhmälle näkyy nyt myös havainnot kuolleista puista Metsään.fi:ssä. Kuolleet puut näkyvät kartalla ja kiinteistön tiedoissa. Tiedot on saatu satelliitti- ja ilmakuvista.
Jos Metsäkeskus on havainnut, että kuolleet puut saattavat aiheuttaa metsätuhoriskin, metsänomistaja saa tiedon siitä myös sähköpostiin tai tekstiviestinä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat







