Metsäalan opiskelijat liikkuvat mielellään luonnossa
Tiedot käyvät ilmi Samassa metsässä -tutkimuksesta, jossa selvitetään syksyllä 2021 metsäopintonsa aloittaneilta, mikä heidät sai innostumaan alasta.
Metsäluonnossa liikkuminen kiehtoo metsäalan opintopolukseen tänä syksynä valinneita. Kuva: Petteri KivimäkiMetsäalan opintonsa tänä syksynä aloittaneista valtaosa kertoo liikkuvansa mielellään luonnossa.
Metsäalan ammatillisen koulutuksen aloittaneista yleisin harrastus on koneiden ja erilaisten kulkupelien rakentaminen ja virittely, moottoriurheilu sekä metsästys ja kalastus.
Ammattikorkeakoulun ja yliopiston opiskelijoista useimmat mainitsivat luonnossa liikkumisen ja ylipäätään liikunnan.
Ammatillisella puolella liikuntaa vastaavasti harrastetaan tekemällä metsätöitä. Ammattikorkeassa moni myös metsästää ja kalastaa. Yliopisto-opiskelijoilla on erilaisia taideharrastuksia.
Sosiaaliseen mediaan sisällöntuottamisen tai yhteiskunnallisen vaikuttamisen valitsi vain muutama vastannut.
Tiedot käyvät ilmi Samassa metsässä -tutkimuksesta, jossa selvitetään syksyllä 2021 metsäopintonsa aloittaneilta, mikä heidät sai innostumaan alasta.
Samassa metsässä -tutkimus on Suomen Metsäyhdistyksen ja TTS Työtehoseuran yhteinen kolmevuotinen hanke, jonka rahoittaa Metsämiesten Säätiö. Kyselytutkimuksen analyysi on vielä alkuvaiheessaan.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
