Metla ennustaasynkkyyden jatkuvan
Metsäntutkimuslaitoksen (Metla) mukaan synkät pilvet eivät ole väistymässä Euroopan yltä vielä ensi vuonnakaan. Viennin heikko veto rassaa metsäteollisuutta ja syö myös metsätalouden kannattavuutta.
Yhtälön positiiviset muuttujat löytyvät mekaanisen metsäteollisuuden puolelta ja sieltäkin vasta vuoden päästä. Tänä vuonna sahatavaraa ja vaneria ei kulu toivottuja määriä, koska rakentaminen on taantuman aikana vähäistä.
”Jos ei ole kysyntää, hinnat ei nouse. Ylituotannon vaaraa lisää, että Ruotsi ja Venäjä suunnittelevat uusia sahoja”, kertoo tutkija Jari Viitanen.
Ensi vuoden loppu saattaa tuoda sahoille lievää helpotusta, mikäli Euroopan rakentaminen lähtee käyntiin. Vienti voi jopa kääntyä kasvuun.
Puskurina sahoilla ovat Aasia ja Pohjois-Afrikka, joissa kasvu jatkuu.
Paperitehtailla kuluva vuosi on mennyt taistelussa ylituotantoa vastaan.
Torjuntavoitto on tullut kovalla työllä. Metlan mukaan tuotannonrajoitukset Euroopassa ovat lopulta purreet ja nostaneet paperin hintaa.
Valitettavasti ensi vuosi ei tuo tilanteeseen muutosta eli paperiteollisuus ei pääse vieläkään kiinni oikeaan kasvuun. Pelkona on ylitarjonnan paheneminen, mikäli taantuma syvenee entisestään.
”Kiinassa paperin kysynnän kasvu jatkuu, mutta se on valitettavan kaukana. Euroopassa valoa tunnelin päässä näkyy vasta ensi vuoden lopulla”, sanoo Viitanen.
Heikentynyt lopputuotteiden kysyntä vähentää hakkuita ja painaa kantohintoja. Se puolestaan vähentää metsätalouden kannattavuutta.
”Hintojen lasku ja hakkuiden väheneminen syö kantorahatuloja, mistä metsänomistajat eivät tykkää”, Viitanen sanoo.
Metsätalouden kannattavuus kohenee ensi vuonna vain hieman. Puun hinta polkee miltei paikoillaan ja kaiken lisäksi puun tarve vähenee tuonnin kasvaessa.
”Tänä vuonna puun tuonti jää viimevuotista vähäisemmäksi. Sitä jarruttavat Venäjän WTO-jäsenyyteen ja uusiin tulleihin ja kiintiöihin siirtymiseen liittyvät byrokratiaongelmat.”
Viitanen odottaa, että kantohinnat vaihtelevat ensi vuoden kuluessa suuresti. Puukaupalle sopivaa ajankohtaa hän ei lähde arvioimaan, vaikka toteaakin puun tarpeen kasvavan syksyä kohti.
Tutkija Jussi Leppänen muistuttaa, että puun tarpeen vähetessä etenkin talvileimikoiden kaupaksi saanti vaikeutuu. Hyvien kelirikkoleimikoiden omistajat taas voivat huoletta kytätä parasta ajankohtaa kaupalle. Leimikon käsiin jäämisestä ei ole pelkoa.
Tutkija Riitta Hännisen mukaan puukauppaa ajoittavan metsänomistajan kannattaa ottaa huomioon, että myös puun tuonti vilkastuu ensi vuoden loppua kohti. Se painaa väistämättä kotimaan kantohintoja.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
