Hakkuut yhdeksän prosenttia edellä viime vuoden vauhtia – kesäkuussa tehtiin kaikkien aikojen ennätys
Kesäkuussa hakattiin Suomessa puuta teollisuuden käyttöön 5,1 miljoonaa kuutiometriä, mikä on enemmän kuin koskaan aiemmin kesäkuussa hakkuiden tilastohistoriassa, Luonnonvarakeskus kertoo.
Kesäkuun hakkuumäärä kasvoi vuodentakaisesta 29 prosenttia ja edeltävän kymmenvuotisjakson keskiarvoon verrattuna 52 prosenttia. Kuva: Kai TirkkonenHakkuiden kova vauhti jatkui kesäkuussa.
Kuuden ensimmäisen kuukauden aikana teollisuuden käyttöön oli hakattu tänä vuonna puuta 34,4 miljoonaa kuutiometriä, mikä on yhdeksän prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavalla jaksolla.
Kesäkuussa tehtiin uusi kaikkien aikojen ennätys, kun puuta korjattiin 5,1 miljoonaa kuutiometriä. Määrä on enemmän kuin koskaan aiemmin kesäkuussa hakkuiden tilastohistoriassa, Luonnonvarakeskus kertoo.
Vuodentakaisesta kesäkuun määrä kasvoi 29 prosenttia ja edeltävän kymmenvuotisjakson keskiarvoon verrattuna 52 prosenttia.
Kesäkuun hakkuista oli tukkipuuta 2,1 ja kuitupuuta 3,0 miljoonaa kuutiometriä. Tukkipuun hakkuut kasvoivat viime vuodesta 15 ja kuitupuiden 41 prosenttia.
Yksityismetsistä hakattiin 3,9 miljoonaa kuutiometriä puuta eli viidenneksen enemmän kuin vuotta aiemmin. Pystykauppojen osuus oli 3,2 ja hankintakauppojen 0,7 miljoonaa kuutiometriä.
Metsäteollisuusyhtiöiden omien metsien ja valtionmetsien hakkuut nousivat 1,1 miljoonaan kuutiometriin, mikä on 61 prosenttia enemmän kuin viime vuoden kesäkuussa.
Teollisuuspuun lisäksi energiapuuta korjattiin kesäkuussa 333 000 kuutiometriä, josta 94 000 kuutiometriä oli karsittua rankaa ja kokopuuta.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
