Ahvenanmaalla myrsky kaatoi kahden vuoden hakkuumäärän – paikallinen sahayritys siirtyy kahteen vuoroon ja kaipaa lisää metsäkoneita korjuutyöhön
Aapeli-myrskyn kaatoja arvioidaan olevan noin 400 000 kuutiometriä. Korjuutyöt käynnistettiin tällä viikolla.
Vuosittain Ahvenanmaalla on hakattu puuta noin 200 000 kuutiometriä. Myrsky kaatoi näin kahden, ehkä jopa kolmen vuoden hakkuumäärän. Kuva on Önningebystä Jomalasta. Kuva: Kjell SöderlundVuodenvaihteen jälkeen riehunut Aapeli-myrsky iski pahiten Ahvenanmaan metsiin. Alustavien arvioiden mukaan puuta kaatui 200 000–600 000 kuutiometriä.
Manner-Suomessa puuta meni nurin eniten Pohjanmaalla Vaasan seudulla, missä tuhoiksi arvioidaan 100 000 kuutiometriä.
Ahvenanmaalla toimivan sahayrityksen Ålands Skogsindustrier Ab:n toimitusjohtaja Joakim Blom sanoo, että haarukka on arvioissa vielä suuri.
"Todennäköisesti määrä on noin 400 000 kuutiometriä."
Vuosittain Ahvenanmaalla on hakattu puuta noin 200 000 kuutiometriä. Myrsky kaatoi näin kahden, ehkä jopa kolmen vuoden hakkuumäärän.
Puunkorjuu Ahvenanmaan myrskytuhoalueilla käynnistettiin tällä viikolla, kun metsäkoneita alkoi vapautua sähkölinjojen raivaustöistä.
Ålands Skogsindustrier tuottaa sahatavaraa kahdella sahalla. Tukkia on sahattu noin 70 000 kuutiometriä vuodessa.
Myrskytuhojen vuoksi tuotantoa ollaan kasvattamassa tänä vuonna reippaasti.
"Molemmat sahalaitokset ovat toimineet yhdessä vuorossa. Nyt on tarkoitus tuplata tuotanto ja siirtyä kahteen vuoroon", Blom sanoo.
Sahayrityksellä puunkorjuussa on työskennellyt kymmenen koneketjua. Nyt olisi Blomin mukaan tarvetta kymmenelle lisäketjulle.
Kovin helppoa ei koneketjuja ole Ahvenanmaalle löytää.
"Ruotsissahan oli myös suuria myrskytuhoja, joten sieltä on erittäin vaikea koneita saada."
Ahvenanmaalla tuottoisaa metsämaata on 68 000 hehtaaria. Puuta metsissä on noin 10 miljoonaa kuutiometriä.
Vuotuinen kasvu on noin 400 000 kuutiometriä ja kestävä hakkuusuunnite 318 000 kuutiometriä.
Suomen metsäkeskuksen toimialue ei ulotu Ahvenanmaan maakunnan itsehallintoalueelle. Tämän vuoksi Ahvenanmaan myrskytuhoja ei ole mainittu metsäkeskuksen Aapeli-myrskyn tuhoarvioissa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
