Järjestö vetoaa metsänomistajiin: Kevyemmät metsänhoidon menetelmät suojelevat vesistöjä
Puruveden heikkeneminen huolettaa.
Metsätalouden harjoittajat voivat pitää pienillä päätöksillä osaltaan huolta vesistöjen kunnosta. Kuva: Terhi TakkinenMetsätalouden vesistöjä heikentävä vaikutus huolettaa Pro Puruvesi Ry:tä. Kevyempään metsänkäsittelyyn siirtyminen vähentäisi metsätalouden vesistökuormaa.
Puruvesi on ollut niin Euroopan kuin Suomenkin puhtaimpia ja kirkkaimpia vesistöjä, mutta viime vuosikymmeninä vesistön kunto on huonontunut merkittävästi. Suurin syy tähän on ollut metsätalous, joka vaikuttaa sekä pinta- että pohjavesiin.
Pro Puruvesi ja metsää omistava Aari Metsä Oy kannustavat metsänomistajia arvioimaan metsätalouden vaikutuksia vesistöihin.
Aari Metsä Oy hallinnoi yli 100 000 hehtaarin metsäomaisuutta. Saimaan keskiosan vesistön välittömässä vaikutuspiirissä sillä on 41 metsätilaa ja välillisesti vaikuttavia tiloja on yli 200.
”Sekä FSC että PEFC-sertifiointi asettaa omat vaatimuksensa vesistöjen suojeluun, mutta me haluamme tarkastella vaikutuksia sertifikaatteja tiukemmin”, toteaa toimitusjohtaja Mikael Beck.
Beckin mukaan vesistövaikutusten huomiointi ei vaadi ihmeitä, vaan huolellisuus ja hieman enemmän pohdintaa riittää.
Käytännössä metsätalouden vesistövaikutuksia voi vähentää kevyemmällä metsänkäsittelyllä. Se tarkoittaa riittäviä suojakaistoja, ojien kunnostuksen tarpeellisuuden miettimistä ja turvemaiden mahdollista jatkuvaa kasvatusta.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






