Metsähallitus myyerillispalstojaan
Metsähallitus tarjoaa yli 4 000 hehtaaria metsätalousmaita myyntiin.
Myytäviä palstoja on reilu sata eri puolella Suomea.
”Nyt myyntiin tulevat metsätalousmaat eivät ole yhtenäisiä valtion alueita vaan erillispalstoja. Varsinkin Oulun eteläpuolella on tarjolla paljon pieniä irrallisia hajapalstoja”, sanoo Metsähallituksen maakaupoista vastaavan Laatumaan maakauppapäällikkö Tapio Kytövuori.
Palstojen keskikoko on yli 30 hehtaaria. Suurimmat palstat ovat 200 hehtaarin ja pienimmät vajaat kymmenen hehtaarin kokoisia.
”Jotkut kohteet on hinnoiteltu ennakkoon, mutta suurin osa myydään tarjousten perusteella”, Kytövuori kertoo tiedotteessa.
Lähes jokaisesta maakunnasta myydään vähintään reilut sata hehtaaria talousmetsää. Lukumäärältään eniten myytävää on keskisessä Suomessa.
Itäisen Suomen maakunnissa metsätalousmaata myydään yhteensä useita satoja hehtaareja, Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla tarjolla on yhteensä vajaat 700 hehtaaria.
Laatumaa testaa nyt ensimmäistä kertaa avointa verkkohuutokauppaa muutamilla Itä-Suomen metsäkohteilla. Mikäli pilottikokeilu onnistuu, verkkohuutokauppaa saatetaan jatkaa tulevaisuudessa uusilla kohteilla.
Kaikki myytävät kohteet ovat verkkosivuilla www.laatumaa.com ja huutokauppakohteet huutokaupat.com-palvelussa.
MT
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
