Lappi lyttäsi Metsähallituslain luonnoksen
Lapin kunnat ja saamelaisyhteisöt olivat yksimielisiä, että Metsähallituslain uudistus ei voi edetä esitetyssä muodossa.
Savukosken kunnan lisäksi ainakin Pelkosenniemi ja Ranua nostivat Rovaniemen kuulemistilaisuudessa esiin huolensa lakiuudistuksen vaikutuksista yhteisöverotuloihin. Kuva: Timo LindholmROVANIEMI (MT)
Maatalous- ja ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) sai perjantaina vastaansa suorasanaisen Lapin kansan.
Lapin liitto, kunnat, saamelaisyhteisöt ja lähes kaikki muutkin lausunnon esittäneet tahot, joita oli yli 30, antoivat Metsähallituslain uudistusluonnokselle täystyrmäyksen.
Ennen kaikkea paheksuttiin kuulemiskierroksen aikataulua, joka lausujien mukaan ei ollut riittävä demokratian toteutumisen kannalta. Kunnissa lausuntoja ei ehditty hyväksyttää hallituksella.
Yhteistyötä kehuttiin
Useat kunnanjohtajat kiittivät Metsähallituksen pääjohtajaa Esa Härmälää, joka esitti tilaisuudessa kriittisiä arvioita lakiuudistuksesta.
Pellon kunnanhallituksen puheenjohtaja Risto Kuusijärvi pelkäsi monen muun tavoin, että metsätalousliiketoiminnan yhtiöittäminen vesittäisi hyvän yhteistyön, joka vallitsee Metsähallituksen paikallisten työntekijöiden sekä matkailualan ja poronhoitajien välillä.
"Metsien monikäyttö on varmistanut hyvän vuoropuhelun. Jos Metsätalous Oy keskittyy vain rahantekoon, se aiheuttaa ristiriitoja ja vaarantaa sahojen puuhuollon", Kuusijärvi sanoi.
Lakiluonnoksesta on poistettu työllisyyden edistämistä vaativa velvoite. Sitä moni arvosteli.
"Omat metsurit tuntevat alueen erityispiirteet parhaiten", kolttien luottamusmies Tanja Sanila totesi.
Tiilikainen rauhoitteli, että vaikka työllistämisvelvoite osakeyhtiöltä poistettaisiin, metsätalous työllistäisi silti paikallisia. Hän lupasi myös pohtia, miten muutoksista huolimatta pystyttäisiin säilyttämään hyvä vuorovaikutus, joka Metsähallituksen ja ympäröivän yhteiskunnan välillä on.
Maaliskuussa voimaan?
Ministeri aikoo nyt tutustua lausuntoihin. Hallitus harkitsee sitten, missä muodossa Metsähallituslain uudistusta viedään eteenpäin.
Maa- ja metsätalousministeriön tavoite oli, että hallituksen esitys valmistuisi lokakuussa ja sitä käsiteltäisiin loppuvuonna eduskunnassa. Uudistetun Metsähallituslain on tarkoitus tulla voimaan maaliskuussa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
