Suurpetotyöryhmän toimikautta pidennettiin marraskuun loppuun
Ryhmät ovat työskennelleet huhtikuun alusta alkaen suden ja muiden suurpetojen poikkeuslupakäytäntöjen kehittämiseksi.
Vahinkoperusteisia poikkeuslupia sudelle on myönnetty jo noin kymmenkunta Oulun ja Lapin ulkopuolelle. Kuva: Markku VuorikariMaa- ja metsätalousministeriön asettaman suurpetojen asiantuntijaryhmän ja ohjausryhmän toimikautta on pidennetty 30. marraskuuta saakka. Ryhmät ovat työskennelleet huhtikuun alusta alkaen suden ja muiden suurpetojen poikkeuslupakäytäntöjen kehittämiseksi.
Ministeriö pidensi toimikautta, koska työryhmän työskentelyyn tarvittiin lisäaikaa. Toimikausi oli päättymässä 15. lokakuuta.
Asiantuntijaryhmän ehdotuksesta on tullut jo heinäkuussa voimaan asetus, joka sujuvoittaa suurpetojen vahinkoperusteisten lupien myöntämistä.
Tämän seurauksena vahinkoperusteisia poikkeuslupia on myönnetty susille kymmenkunta Lapin ja Oulun ulkopuolelle. Esimerkiksi Tammelaan riistakeskus myönsi poikkeusluvalle jatkoa lokakuun ajaksi, koska sutta ei saatu kaadettua ensimmäisen luvan voimassaoloaikana. Sudet tappoivat tilalla lampaita.
Maa- ja metsätalousministeriö toteaa tiedotteessa, että nyt työryhmä keskittyy laatimaan ehdotuksen niin sanottujen kannanhoidollisten poikkeuslupien mahdollistamiseksi.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






