Kommentti Tasainen puukappa on haave vain
Puun ostajat ja myyjät ovat ihastuttavan yksimielisiä tasaisen puukaupan tarpeesta. Valtiovallan verokarkit johtivat jyrkkiin myynnin ja oston vaihteluihin. Niitä ei kerjää kukaan.
Puun ostomäärä on alentunut viikko viikolta: tukin hinnannostoviikot ovat meneillään. Yli joulun jatkunut märkyys pakotti hakkaajat kesä- ja kelirikkoleimikoille, joista on nyt monella pula.
Jos olisin puun myyjä, asettaisin nyt havutukilleni olennaisesti tämän päivän hintaa korkeamman hintatavoitteen.
Jos taas olisin velkainen sahayrittäjä, imeksisin närästyspillereitä ja toivoisin pitkää mieltä rahoittajiltani. Rakentaminen on Euroopassa heikkoa, ja ikiuutterat saksalaiset vahvistavat poikkeuksena säännön.
Jos joutuisin vastaamaan muutaman sellutehtaan puunhankinnasta, hieroisin balttien ja venäläisten kanssa kuitupuun kauppoja ensi syksyn toimituksiin.
JUHA AALTOILA
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
