
Veli-Matti Tuomainen vaihtoi alaa — betonielementtien valmistuksesta kertopuutehtaalle
Oppisopimus avaa uusia urapolkuja monen ikäisille. Puualan teollisuus kouluttaa osaajansa pääasiassa itse.
Niina Silanen lähti oppisopimuskoulutukseen muun muassa paremman palkan motivoimana. Kuva: Saara LaviSavonlinnalainen Veli-Matti Tuomainen oli ehtinyt pohtia alan vaihtoa jo pidempään, kun huomasi Metsä Groupin haun oppisopimuskoulutukseen.
Betonielementtien parissa 15 vuotta työskennellyt mies näki, että harva työkaveri jäi eläkkeelle terveenä. "Halusin löytää fyysisesti kevyemmän työn. Täällä on käytössä enemmän automatiikkaa", 46-vuotias Tuomainen kertoo Metsä Woodin kertopuutehtaalla Punkaharjulla.
Suoraan koulun penkille lähteminen ei häntä houkuttanut, joten oppisopimus tuntui juuri sopivalta ratkaisulta. "Tekemällä oppii homman kuin homman."
27-vuotias Niina Silanen napattiin oppisopimuskoulutukseen tehtaan ruokalasta, missä hän aiemmin työskenteli. "Olin pitkään jo harkinnut tätä, ja nyt tuli tilaisuus", Silanen kommentoi päätöstään hankkia kolmas ammatti.
Aiemmin sähköasentajaksi ja merkonomiksi kouluttautunutta naista mietityttivät etukäteen lähinnä yövuorot.
"Hyvin olen kuitenkin pysynyt hereillä, ja saanut nukuttua vuorojen jälkeen."
Alalle houkutti palkkaus, mutta myös työ vaikuttaa parin kuukauden kokemuksella mieluisalta.
"Ulkopuolisen silmin tämä saattaa näyttää yksitoikkoiselta, mutta ei se ole. Samassa vuorossa pidetään silmällä monta eri pistettä ja valmistetaan erilaisia laatuja."
Teoriapäivät tuovat vaihtelua arkeen. Aiemmat tutkintonsa perinteisesti opiskelemalla hankkinut Silanen pitää oppisopimusta hyvänä tapana hankkia ammatti
"Paras mahdollinen tapa oppia, kun teoriaa pystyy hyödyntämään heti käytännössä. Jokaisen päivän jälkeen on tähän asti oppinut jotain uutta."
Uuteen kertopuulinjaan Punkaharjulle yli 50 miljoonaa euroa investoinut Metsä Groupiin kuuluva Metsä Wood palkkaa kevään aikana noin 40 henkilöä. Valtaosa tulee oppisopimuskoulutuksen kautta alanvaihtajina.
"Motivaatio on tärkein valintaperuste, mutta lisäksi valituilla piti olla jokin ammatillinen koulutus", investoinnista vastaava projektipäällikkö Eero Lampola kertoo.
Oppisopimuskoulutettavia on tällä hetkellä 36, mikä on enemmän kuin koskaan aiemmin. Tehtaalla on tarvetta uusille tekijöille myös eläkepoistuman vuoksi. Lisäksi parhaillaan haastatellaan kesäharjoittelijoita.
"Jatkuva rekrytointi on menossa, ja se on huomattu laajasti", henkilöstöpäällikkö Ari Leppänen sanoo. Uusi kertopuulinja on tarkoitus käynnistää kevään aikana.
Oppisopimuskoulutettavat työskentelevät alusta lähtien tehtaalla vuoroissa, tutustuen vähitellen kaikkiin työtehtäviin. Teoriapäivissä, joita on runsaat 20, paneudutaan muun muassa puualan tekniikkaan ja prosessikoulutukseen sekä turvallisuuteen, niin sanottuja yleisaineita opetussuunnitelmaan ei kuulu.
Koulutus kestää noin 1,5 vuotta ja opiskelijat saavat työstä normaalia palkkaa sen alusta lähtien. Tutkinnon suorittaville on tiedossa ensi vuoden keväällä uuden ammattitutkinnon lisäksi vakituinen työpaikka, mikäli he soveltuvat vuorotyöhön.
"Valtaosa koulutetuista jää tänne töihin. Koulutukseen valitaan se määrä, joka tarvitaan", Lampola sanoo.
Oppisopimuskoulutukseen on hakeutunut uudelleen koulutettavia monelta alalta. "Joukossa on taustoja muun muassa hoitoalalta, tekniikan alalta sekä maa- ja metsätaloudesta. Maatalouden huono työllisyystilanne näkyy hakijajoukossa ", Leppänen kertoo.
Ikähaitari on laaja. Nuorimmat koulutettavat ovat noin 20-vuotiaita, vanhimmat noin viisikymppisiä. Valtaosa noin 250 koulutukseen hakeneesta asuu noin 50 kilometrin säteeltä Punkaharjusta.
Joukossa on sekä naisia että miehiä. Metsä Woodin Punkaharjun kertopuu- ja vaneritehtaiden noin 400 työntekijästä suunnilleen sata on naisia. "Työ soveltuu yhtä hyvin sekä naisille että miehille", Leppänen kertoo.
Koulutus toteutetaan yhteistyössä Itä-Savon koulutuskuntayhtymän Ammattiopisto SAMIedun kanssa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
