Video: Kiekot sinkoilevat ja haulikot paukkuvat MT:n ja Jahtikuksan ampumaharjoituksessa – nyt kannattaa treenata jäniskiekkoja, sillä rusakkokanta vaikuttaa runsaalta
MT:n toimituspäällikkö Jussi Martikainen ja Jahtikuksan päätoimittaja Panu Hiidenmies harjoittelivat Lopen ampumaradalla haulikoilla.Jahtikuksa järjesti Lopen ampumaradalla haulikkoampumaharjoituksen. Aiheena olivat monipuoliset metsästykselliset compak-kiekot.
Maaseudun Tulevaisuuden toimituspäällikkö Jussi Martikainen luotti vanhaan Valmetiinsa. Harjoituksissa ei kilpailtu, mutta nähtiin leikkimielinen 10 rusakkokiekon kisa, jossa Martikainen ja Jahtikuksan päätoimittaja Panu Hiidenmies koittivat tiiminä montako kymmenestä jäniksestä saadaan kaadettua.
Samalla lähestyttiin myös tärkeää ampumarata-aihetta. Ampumaratojen eli harjoittelupaikkojen määrä on romahtanut Suomessa. Onkin todella tärkeää, että jäljellä olevat radat ovat kovassa käytössä. Ulkona olevat ampumaradat tarvitsevat ympäristöluvan ja monet vapaaehtoiset radanpitäjät ovat helisemässä byrokratian kanssa.
Ampumakouluttaja Esa Aalto arvioi harjoittelijoiden laukauksia ja antoi ohjeita. Niitä tarvitaan kesän harjoittelukauden käynnistyessä toden teolla ja syksyn jahtien lähestyessä. Katso video ja näet miten MT Erä-Jahtikuksa-tiimi ampuu kiekkoja rikki.
Toimittaja: Panu Hiidenmies
Kuvaus: Seppo Ahava
Edit: Olli Kangas
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
