Eduskunta hyväksyi metsähallituslain äänin 108 - 64
Metsähallituksen metsätaloustoiminta eli puukauppa siirtyy lain myötä uuteen tytäryhtiöön.
Uuden lain myötä Metsähallituksen puukauppa siirtyy perustettavaan tytäryhtiöön, jolla on yksinoikeus käyttää Metsähallituksen talousmetsiä liiketoiminnan harjoittamiseen. Kuva: Jaana KankaanpääEduskunta hyväksyi metsähallituslain keskiviikkona lopullisesti äänin 108 - 64.
Metsähallituksesta muodostetaan valtion erityisliikelaitos, jossa julkiset hallintotehtävät on eriytetty omaan yksikköönsä ja jonka markkinaehtoinen liiketoiminta on sijoitettu tytäryhtiöihin.
Valtion maa- ja vesiomaisuus pysyy suorassa valtion omistuksessa. Metsähallituksella on edelleen lakisääteisesti määriteltyjä liiketoimintaa rajoittavia yhteiskunnallisia velvoitteita. Valtion metsätaloutta harjoittavalla yhtiöllä on käyttöoikeus valtion talousmetsiin.
Valtion maiden virkistyskäyttö jatkuu nykykäytännön mukaan. Metsähallituksen on jatkossakin otettava huomioon virkistyskäyttö talousmetsäalueillaan, ja virkistyskäyttö säilyy maksuttomana kansallispuistoissa sekä muilla suojelualueilla.
Lailla perustetaan valtion metsätaloutta harjoittava tytäryhtiö, joka on kokonaan Metsähallitus-liikelaitoksen omistama. Valtion maat ja vedet säilyvät edelleen Metsähallitus-liikelaitoksen hallinnassa ja yhtiöllä on oikeus käyttää metsätalouskäytössä olevia talousmetsiä liiketoiminnan harjoittamiseen. Oikeutta ei voi siirtää kolmannelle osapuolelle.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
