Karjalainen: Susi ammuttiin vahinkoperusteisella poikkeusluvalla Pohjois-Karjalassa
Elokuun alussa hiehon tappanut ja toista raadellut häirikkösusi ammuttiin poikkeusluvalla Tohmajärvellä.Susi vieraili elokuun alussa karjasuojan sisällä ja tappoi ja söi yhden hiehon. Tämän lisäksi susi oli raadellut toista hiehoa. Jo tätä ennen susi pentueineen oli yrittänyt päästä lammastilan riista-aidan läpi laitumelle.
Suden tappamiseen myönnettiin riistakeskuksen poikkeuslupa 3. elokuuta, ja Karjalaisen mukaan susi ammuttiin vuorokauden sisällä luvan saamisesta.
Poikkeuslupahakemuksen mukaan riistakamerassa on näkynyt samalla kertaa kolme sutta, mutta susia oletetaan olevan yhteensä viisi. Sudet ovat käyneet pihapiireissä ja eläinten laitumilla.
Sudet hyökkäsivät samalle tilalle myös viime kesänä. Tuolloin sudet olivat tunkeutuneet tohmajärveläisen maatilan pihattonavetan sisään ja tappaneet yhden karsinassa olleen vasikan. Pedot söivät eläimen paikan päällä.
Paikallisten metsästäjien mukaan syksyn lähestyessä sudet alkavat olla suurempi uhka kotieläimille, koska ne opettavat pentujaan saalistamaan.
Karjalainen: Paikallinen susiaktiivi: Tohmajärven häirikkösusi on ammuttu
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat









