Metsäalan työ-markkinoilla hyvä vire
TAMPERE (MT)
Metsäalan töissä on viime vuosina opittu huonoihin uutisiin. Nyt alalta kuuluu hyvää.
”Se on iloinen asia, että työttömiä on paljon vähemmän kuin aiemmin”, kertoi metsäalan ammattilaisten etujärjestön Meton puheenjohtaja Håkan Nystrand.
Työttömiä työnhakijoita on Meton jäsenistössä nyt 450. Heistä yli puolet on Nystrandin mukaan eläkeputkessa. Kymmenen vuotta sitten tointa vailla oli 650 henkilöä.
Viimeksi kuluneen vuosikymmenen aikana alalta on vähentynyt tuhat työpaikkaa eli joka viides työpaikka on häipynyt. Eniten harvennusta on tehty metsäteollisuusyrityksissä.
”Vastuualueita on laajennettu. Ostotehtävien lisäksi metsäammattilaisten toimenkuvaan on tullut lisänä metsäpalveluiden myyntityöt.”
Nystrandin mielestä tehostamisen tiellä on menty liian pitkälle.
”Se alkaa heijastua työssä jaksamiseen.”
Bioenergian kasvu ja teollisuuden investoinnit lisäävät metsätoimihenkilöiden työpaikkoja tulevaisuudessa.
”Näkymät ovat positiiviset. Korjuumääriä nostetaan. Se ei onnistu ilman ihmisiä.”
Nystrand peräänkuuluttaa lisää metsäalan koulutuspaikkoja ammattikorkeakouluihin.
”Eläköitymisiä on tulossa. On kiire saada lisää metsäalan ammattikorkeakoulutusta.”
Hän harmittelee, että metsäalan amk-koulutus päätettiin lopettaa Tuomarniemellä Etelä-Pohjanmaalla.
”Siinä mentiin väärään suuntaan.”
HANNA LENSU
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
