Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Kipinä elämänmuutokseen syttyi tori.fi:n taloilmoituksesta – Nina Pärssinen muutti Vantaalta Lapualle ja sai naapureilta tervetuliaisiksi potkukelkan

    Nina Pärssinen osti eteläpohjalaistalonsa alun perin vapaa-ajanpaikaksi.
    Nina Pärssinen osti eteläpohjalaistalonsa alun perin vapaa-ajanpaikaksi. Kuva: Johannes Tervo

    Pätkäsunnuntait ovat taaksejäänyttä elämää Nina Pärssiselle. Viime vuoden loppuun asti hän asui Vantaalla, kävi arkipäivät töissä Helsingin keskustassa, pakkasi perjantaina koirat autoon ja vietti viikonloput koiraharrastuksen ja metsästyksen parissa. Sitten koitti sunnuntai ja piti ryhtyä suunnittelemaan paluuta pääkaupunkiseudulle.

    ”Sunnuntait aina katkesivat”, hän muistelee.

    Metsäteollisuus ry:n työmarkkinajohtajana toiminut Pärssinen puntaroi viime vuonna isoa päätöstä. Hänellä oli innostava ja haastava työ Helsingissä, mutta jo vuosia hän oli haaveillut muutosta maalle. Asuinympäristöstä, jossa olisi koirille tilaa juosta, hiljaisuutta ja avaraa luontoa.

    ”Ostin tämän eteläpohjalaistalon vuosi sitten vapaa-ajanpaikaksi. Olin ajatellut, että voisin muuttaa tänne sitten, kun jään eläkkeelle.”

    Avautui mahdollisuus hakea töitä sieltä, missä haluaa asua.

    Lakeuden lumo kietoi tuoreen talonomistajan kuitenkin yhä tiukemmin otteeseensa.

    ”Ihastuin tähän paikkaan todella paljon. Kun lähellä oli hallintojohtajan paikka auki, avautui mahdollisuus hakea töitä sieltä, missä haluaa asua.”

    Talo sijaitsee Lapuan Tiistenjoen kylällä, uusi työpaikka 30 kilometrin päässä Alajärvellä.

    Kynnys jättää tärkeä työ Helsingissä oli iso.

    ”Metsäteollisuus on makea toimiala ja sen merkitys Suomelle on iso. Minulla oli mielenkiintoinen työpaikka”, Pärssinen sanoo.

    ”Työyhteisöä jään varmasti eniten kaipaamaan.”

    Uusi asukas on otettu Tiistenjoella lämpimästi vastaan.
    Uusi asukas on otettu Tiistenjoella lämpimästi vastaan. Kuva: Johannes Tervo

    Se on ainakin varmaa, että alajärveläiset saavat Pärssisestä kovissa liemissä keitetyn kaupungin virkamiehen. Metsäteollisuuden työmarkkinaneuvotteluissa oli kovat paineet onnistua, ja vastassa olivat Paperiliiton ja Teollisuusliiton tiukat neuvottelijat.

    Kun sopimusneuvottelut venähtivät yöhön ja määräajat tikittivät, testattiin, kenen kantti kestää. Pärssinen kuitenkin kehuu, että metsäteollisuudessa osapuolilla oli hyvin asialliset suhteet.

    ”Tiukoissakaan tilanteissa ei käyttäydytty epäasiallisesti.”

    Luottamus on neuvotteluissa kaiken perusta, hän korostaa. Epärehellisyys tai selkäänpuukotus ei kannata.

    ”Seuraavakin sopimus tehdään saman kumppanin kanssa.”

    Pärssisen saksanseisojilla on nyt tilaa temmeltää avarassa maalaisympäristössä.
    Pärssisen saksanseisojilla on nyt tilaa temmeltää avarassa maalaisympäristössä. Kuva: Johannes Tervo

    Uudelta elämältään Pärssinen odottaa aikaisempaa rauhallisempaa tahtia. Kun asuu talossa, joka on pystytetty nykyiselle tontilleen 1700-luvulla, hosuminen tuntuisi suorastaan sopimattomalta.

    Tiistenjoella uudisasukas on otettu lämpimästi vastaan. Naapureilta Pärssinen sai tervetuliaisiksi potkukelkan – kulkupelin, jolla ei entisillä asuinseuduilla pääsisi mihinkään. Sen sijaan Tiistenjoen kylänraitilla kelkka on verraton väline koirien ulkoiluttajalle.

    Nina Pärssinen on siitä harvinainen maallemuuttaja, että hän ei palannut kotiseudulleen. Hän vain etsi sopivaa taloa, ja tori.fi:ssä julkaistu ilmoitus ”ryhdikkäästä eteläpohjalaisesta” herätti hänen kiinnostuksensa. Oli sattumaa, että talo sijaitsi juuri Tiistenjoella.

    Monissa kunnissa tehdään hartiavoimin töitä, jotta asukkaiksi saataisiin Pärssisen kaltaisia ihmisiä. Tälle muuttajalle tärkeintä oli maalaisympäristö. Palveluita hän ei kaipaa.

    Omasta ystäväpiiristään hän tuntee useita sellaisia ihmisiä, jotka mielellään muuttaisivat pääkaupungista väljemmille seuduille.

    ”Jos vain löytyisi omaa koulutusta tai työkokemusta vastaavaa työtä.”

  • Metsäpalvelu

    Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.