
Öljynvaihdot tehdään usein myöhässä
Moottoriöljyjen vaihtovälit ovat jopa yli kolminkertaistuneet.
Auton huoltotarpeesta kertova huoltovälinäyttö nollataan jokaisen öljynvaihdon jälkeen. Tieto öljynvaihdosta jää myös merkkiliikkeen tietojärjestelmään, sanoo Audin huoltoteknikko Aimo Magga Pörhön Autoliikkeestä Rovaniemeltä. Kuva: Kari Lindholm
Ponsse-metsäkoneen moottoriin täytetään 27 litraa öljyä öljynvaihdon yhteydessä, huoltoasentaja Pasi Oinas Ponssen Rovaniemen korjaamolta kertoo. Kuva: Kari Lindholm
Ponsse-metsäkoneen moottoriin täytetään 27 litraa öljyä öljynvaihdon yhteydessä, huoltoasentaja Pasi Oinas Ponssen Rovaniemen korjaamolta kertoo. Kuva: Kari Lindholm
Korjaamopäällikkö Petri Niemi Pörhön Autoliikkeestä Rovaniemeltä kehottaa seuraamaan moottorin öljymäärää säännöllisesti. Hyötyajoneuvojen moottoreissa on mittatikku, josta asian voi tarkistaa. Henkilöautoissa tarkistus tehdään usein elektroniikan avulla, eikä mittatikkua ole välttämättä lainkaan. Kuva: Kari LindholmMyöhässä tehty öljynvaihto muodostaa moottoreille riskin. Tämä korostuu uusissa autoissa yleistyneiden pitkien huoltovälien myötä, jolloin esimerkiksi henkilöauton moottoriöljyt vaihdetaan vasta 30 000–40 000 ajokilometrin välein.
"Henkilöautot tuodaan öljynvaihtoon toisinaan liian myöhään. Kun vaihtovälit ovat muutenkin pitkät, niitä ei saisi ylittää", Pörhön autoliikkeen jälkimarkkinointipäällikkö Petri Niemi Rovaniemeltä kertoo.
Henkilöautojen öljyt ovat kehittyneet nopeasti. Yleisessä käytössä ovat muuttuvan huoltoväliohjelman mahdollistamat longlife-moniasteöljyt, joiden SAE-merkintänä on esimerkiksi 0W-20 tai 5W-30.
Uusia öljylaatuluokkia on tullut markkinoille viime vuosina. On tärkeää, että käytetään omaan autoon sopivaa öljyä. Tämä pitää muistaa myös öljyn lisäyksen yhteydessä.
Ammatikseen autoilevat ja koneyrittäjät ottavat merkkiliikkeiden ja öljynvalmistajien vaihtovälisuositukset tosissaan.
"Metsäkoneyrittäjät vaihtavat moottoriöljyt todella säntillisesti, usein jopa aiemmin kuin huolto-ohjeessa sanotaan. Vaihtoväli on nykyään 900 tuntia, se on kasvanut kolmanneksella 2000-luvun alusta", Ponssen huoltoesimies Hannu Pohtila Rovaniemeltä sanoo.
Metsäkoneiden öljynvaihtohuollot tehdään usein merkkikorjaamolla. Rovaniemellä Ponssen tiloissa on lähes 10 000 litran öljyvarasto, joka sisältää suurimmaksi osaksi muita öljyjä kuin moottoriöljyjä.
"Metsäkoneiden moottorin öljytilavuus on noin 27 litraa, se on vain pieni osa koneeseen tarvittavasta öljymäärästä."
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
