Metsässäsi saattaa kierrellä pienoiskopteri – näillä asioilla se voi olla
Tutkijat selvittävät droonien mahdollisuuksia havaita metsätuhoja ja auttaa niiden ehkäisyssä.
Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus on optimoinut metsän sisällä lentävän droonin. Kuva: MaanmittauslaitosMaanmittauslaitoksessa on käynnissä lukuisia drooneihin liittyviä tutkimushankkeita, joissa tuotetaan tietoa muun muassa metsätuholaisten ja metsäpalojen ehkäisemiseksi.
Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI:ssä on hyödynnetty pienoiskoptereita tutkimuksessa jo lähes 20 vuotta.
”Tutkimuksen avulla Suomeen on kehittynyt asiantuntemusta ja osaamista drooneista. Teemme tutkimuksessa läheisesti yhteistyötä yritysten, yliopistojen ja tutkimuslaitosten kanssa. Tutkimme ja kehitämme uusia menetelmiä, joita yritykset ja yhteiskunta voivat soveltaa käytäntöön”, kertoo Paikkatietokeskuksen tutkimusprofessori Eija Honkavaara tiedotteessa.
Esimerkiksi Hirvidrone-hanke selvittää droonitekniikan ja tekoälyn mahdollisuuksia ehkäistä hirvivahinkoja. Tarvetta ratkaisuille on, sillä hirvieläimet aiheuttavat vuosittain kymmenien miljoonien menetykset metsänomistajille.
Tutkijat selvittävät muun muassa, kuinka hirvivahinkoja tehokkaasti ehkäisevä syönninestoaine on mahdollista levittää pienoiskopterista valittuihin taimiyksilöihin.
Multirisk-tutkimushankkeessa tutkijoiden tavoitteena on kehittää menetelmiä, joilla kirjanpainajan valtaamat yksittäiset puut pystytään löytämään varhaisessa vaiheessa. Tämä mahdollistaisi täsmätoimet tuhojen hallitsemiseksi.
Fireman-tutkimushankkeessa kehitetään tekoälypohjaista tekniikkaa nopeaan metsäpalojen havaitsemiseen ja tilannetietoisuuden luomiseen metsäpalojen aikana itsenäisesti toimivan drooniparven avulla. Monitieteistä osaamista vaativassa hankkeessa olivat mukana Paikkatietokeskus, Jyväskylän ja Oulun yliopistot sekä VTT.
Maanmittauslaitoksen mukaan drooneilla tehtävässä kaukokartoituksen tutkimuksessa Suomi edustaa alan kansainvälistä huippua.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








