UPM pystyi pitämään tulostasonsa: Toiseksi paras alkuvuosi yli 20 vuoteen
”Vuosi 2023 alkoi intensiivisellä varastojen purkamisella. Tulosta painoi lyhytaikainen toimitusmäärien puute.”
UPM:n toimitusjohtajaa Jussi Pesosta (vas.) ja hallitustehtävät jättänyttä Björn Walroosia nauratti kovasti yhtiökokouksessa huhtikuun 12. päivänä. Ensimmäisen vuosineljänneksen tuloksesta taisi jo silloin olla tietoa. Kuva: Kari SalonenToisin kuin kilpailijansa, UPM pystyi parantamaan tulostaan vuoden alussa. Yhtiön oikaistu liikevoitto oli 356 miljoonaa euroa. Se oli 79 miljoonaa enemmän kuin vertailujaksolla vuosi sitten.
UPM:n tapauksessa on syytä huomata, että vuoden takaiset vertailuluvut ovat tavanomaista matalammat, koska viime vuoden alkuun ajoittui Paperiliiton lakko.
Yhtiön liikevaihto nousi 11 prosenttia 2787 miljoonaan euroon.
“Teimme toiseksi parhaan ensimmäisen vuosineljännestuloksemme yli 20 vuoteen, vaikka tulosta painoi lyhytaikainen toimitusmäärien puute. Voimakkaan inflaation ja hyödykepulan leimaaman viime vuoden jälkeen vuosi 2023 alkoi intensiivisellä varastojen purkamisella useimpien tuotteiden arvoketjuissa. Onnistuimme hyvin katteiden hallinnassa ja sopeutimme toimintojamme tilanteeseen”, toimitusjohtaja Jussi Pesonen toteaa yhtiön tiedotteessa.
Pesosen arvion mukaan yhtiön useimpien tuotteiden markkinatoimitukset jäivät selvästi pitkän aikavälin keskiarvoista varastojen purkamisen takia. Painopaperit, energia ja vaneri saavuttivat hyvät tulokset matalista toimitusmääristä huolimatta. Selluliiketoiminta teki tyydyttävän tuloksen samalla, kun liiketoiminta valmistautui UPM Paso de los Torosin käynnistymiseen.
”Raflatac ja Specialty Papers onnistuivat pitämään yksikkökatteet hyvinä, mutta kummankin liiketoiminta-alueen tuloksessa on parantamisen varaa, kun toimitusmäärät taas kohenevat”, Pesonen linjaa tiedotteessa.
Yhtiön arvion mukaan lyhyen aikavälin turbulenssista huolimatta pitkän aikavälin kasvunäkymät ovat ennallaan ja houkuttelevat.
”Keskitymme edelleen katteiden hallintaan ja odotamme varastojen purkamisen vaikutuksen vähenevän tulevina kuukausina. Monet muuttuvat kustannukset ovat jo ohittaneet huippunsa, mutta hyöty UPM:n liiketoiminnoille näkyy tuloksissa vasta myöhemmin”, Pesonen sanoo.
UPM siis päihitti vertailukauden luvut helposti. Se auttaa sitä yltämään antamaansa ohjeistukseen. Yhtiö piti ennallaan aiemman ohjeistuksen tämän vuoden ensimmäiselle puoliskolle. Sen mukaan liikevoiton odotetaan nousevan.
Vuonna 2023 UPM:n toimitusmääriä kasvattaa tuotannon käynnistyminen UPM Paso de los Torosin sellutehtaalla ja Olkiluodon kolmosyksikössä. Vuoden alkupuoliskolla varastojen purkamisen eri tuotearvoketjuissa odotetaan kuitenkin vaikuttavan UPM:n tuotteiden kysyntää heikentävästi. Kiinan koronarajoitusten poistaminen sekä muiden keskeisten talouksien inflaation maltillistuminen luovat kysynnän kasvupotentiaalia vuoden edetessä.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








