Hakkuilla unelmakelit, vain Lapissa lumi haittaa
Rästiin jääneet talvileimikot on saatu korjattua. Puuta ajetaan nyt kelirikon kestäviin varastoihin.
Hakkuilla tehdään nyt pitkää päivää. John Deere ja Stora Enso järjestivät työnäytöksen perjantai-iltana Joensuun Kukkolassa. Kuva: Lari LievonenKirpeät pakkaset ja kantavat metsäpohjat suosivat hakkuita lähes koko maassa. Lumi on haitannut hakkuita vain Lapissa.
”Unelmakelit. Viimeksi näin suuriin hakkuumääriin on ylletty vuonna 2007”, sanoo Metsä Groupin tuotantopäällikkö Pasi Arkko.
Stora Enson markkinointiasiantuntijan Seppo Turusen mukaan kahden edellisen kehnon talven aikana rästiin jääneet talvileimikot on viimein onnistuttu korjaamaan.
Pakkasöiden ja tuulisten päivien ansiosta teiden pinnat ovat pysyneet kuivina. Puita on saatu ajettua pois talviteiden varsilta. Nyt varastoja kootaan kelirikon kestäville paikoille.
”Viime viikot on ollut täysi vauhti päällä", Turunen kertoo.
Talviset kelit ovat vauhdittaneet puunkorjuuta Etelä- ja Keski-Suomessa, mutta Lapissa harvinaisen korkeat nietokset ovat pakottaneet siirtämään hakkuita. Paikoin lunta on kertynyt 130 senttimetriä. Vaikein tilanne on Kittilässä.
Lumisimmille alueille palataan uudelleen keväämmällä, kun lumi tiivistyy, kertoo Metsähallituksen Länsi-Lapin metsätiimin korjuuesimies Ari Pasanen.
"Metsässä on eniten lunta kymmeneen vuoteen, homma menee möyrimiseksi. Polttoöljyä palaa reilusti", Metsähallituksen leimikossa Kemijärvellä työskentelevä hakkuukoneenkuljettaja Pertti Tuutijärvi luonnehtii.
Puukauppoja on tehty selvästi rivakampaa tahtia kuin viime vuonna. Viime viikolla Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat puuta yksityismetsistä 533 000 kuutiometriä, mikä on 126 000 kuutiota enemmän kuin viime vuonna vastaavalla viikolla.
Koko alkuvuoden puukauppamäärä on 6,5 miljoonaa kuutiometriä. Viime vuonna tähän aikaan Metsäteollisuus ry:n jäsenet olivat ostaneet puuta yksityismetsistä 5,3 miljoonaa kuutiota.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
