Lomarenkaan mökinvuokraajista kolmannes on kalastajia ja vain 5 prosenttia metsästäjiä
Eräkämpän suosion ratkaisee sijainti.
Vaikka eräkämpät ovat suosittuja, ei niiden suosio kuitenkaan ylitä ranta- tai hiihtomökkien suosiota.Ei ole kovin yllättävää, että metsästäjät vuokraavat eräkämppiä, jotka sijaitsevat jonkin tunnetun metsästys- tai kalastusalueen lähellä.
Se voi olla hieman yllättävää, että metsästys on mökkiloman tarkoituksena vain viidellä prosentilla Lomarenkaan kotimaisista asiakkaista.
Kalastajia on selvästi enemmän mökinvuokraajista, noin 30 prosenttia, kertoo Lomarenkaan markkinointipäällikkö Pekka Huttunen.
Metsähallitus myi Villi Pohjola -tavaramerkin ja eräkämppien välitysliiketoiminnan Lomarenkaalle jo vuonna 2013. Välitysliiketoiminta käsittää noin sata eräkämppää ja noin 250 yksityisten omistamaa vuokramökkiä.
Metsähallituksen eräkämpät ovat suosittuja. Niiden kuvauksissa mainitaan metsästysalueet ja -luvat. Lisäksi niiden sivuilla on linkki retkikartta.fi -palveluun, mistä saa vielä lisätietoa valtion maista.
Vaikka eräkämpät ovat suosittuja, ei niiden suosio kuitenkaan ylitä ranta- tai hiihtomökkien suosiota, sanoo Huttunen.
”Vaatimattomatkin kämpät ovat kysyttyjä, sijainti ratkaisee.”
Lomarengas ei juuri kohdenna markkinointia erikseen metsästäjille. Metsästäjät ovat hyvin omatoimista porukkaa, joka tietää, minne haluaa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

