Taidetaan olla nesteessä
No nyt sitä sitten ollaan tosi nesteessä ja yli korvien! Ylen uutiset (19.10. klo: 10.30) uutisoi jotta Suomen takuut nousevatkin tuplasti elikkä 14 miljardista 28 miljardiin euroon? Eihän tämä nyt näin pitänyt mennä!
Kaikkihan alkoi siitä kun Paavo Lipponen (sd) pääministerinä ja Sauli Niinistö (kok) valtionvarainministerinä veivät Suomen euroon kabinettipäätöksellä niin kiireellä, jotta päätös piti saada saman päivän aikana Euroopan ytimiin rahaliittoon liittymiseksi viemättä asiaa edes eduskunnan käsiteltäväksi?
Mikäli vähäisintäkään ymmärrystä omaan niin toimenpide oli raskaasti ristiriidassa silloisen perustuslain sanan kanssa.
Presidenttiehdokas Paavo Väyrynen (kesk.) vastusti aikoinaan euroon liittymistä perustelunaan ”katsotaan ensin mitä Ruotsi tekee.” Ruotsi järjesti kansanäänestyksen eikä rahaliittoon liittynyt äänestystulokseen nojautuen, mutta Suomessa Lipponen ja Niinistö eivät kansalta kyselleet yhtikäs mitään todeten vain, että Suomen on kuuluttava kaikkiin ytimiin.
Nyt sitten ollaan ytimissä niin että ”ytimissä” tuntuu joka ikisellä suomalaisella kun Espanjankin luottoluokitusta laskettiin pari pykälää ja Ranska on liipasimella. Minä olin kuuntelemassa Väyrystä 18.10. Karjaalla ja olen vakuuttunut siitä jotta hän on ainoa nk. ”lapinjätkänä” järkijätkä miespuolisista presidenttiehdokkaista, minkä myös julkisesti tiedoksi saatan seisoen sanojeni takana.
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat