Apua Ukrainaan
Löytyykö Suomesta järjestöä, jolla on lupa kerää varoja suoraan Ukrainan hallitukselle, että tämä voi hankkia tarvitsemiaan aseita puolustaakseen itseään? Myötätunnolla vaan seurataan, miten kauan Ukraina kestää. YK:n yleiskokouksen päätöslauselmat ja uljaat rauhanturvaajat viipyilevät.
Kerrotaan Suomen olevan hyvässä kriisivalmiudessa. Lannoiteteollisuus on myyty pois, öljyn varmuusvarastoja vuokrattu ulkomaille ja viljan varmuusvarastoja pienennetty. Meillä ei ole ainuttakaan tulitikkutehdasta, vaan haavat on rauhoitettu uhanalaiselle liito-oravalle pesäpuiksi.
70-luvun öljykriisin aikana, kun raakaöljyn hinta kohosi muutamassa kuukaudessa kolminkertaiseksi, valtio kehitti sentään häkäpöntöllä toimivan Valmet 702 -traktorin. Asuin tuolloin Helsingissä. Kysyin kiinteistönhoitajaltamme, miten käy, jos öljyn saanti loppuu. Hän vastasi, että on meillä varalla puuarinat. Miten lie nyt?
Toisen maailmansodan aikana Helsinkiä lämmitettiin koivuhaloilla. Radanvarsikoivikot syvälle sisämaahan otettiin valtiolle ja pantiin haloiksi, asuntojen lämpötilat laskettiin terveelliselle tasolle.
Martti Sihvonen
Tohmajärvi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

