Työllisyysrahat ovat lopussa
Valtaosa Suomen työvoimatoimistoista ovat jo sitoneet tämän vuoden palkkatukirahat täysin tai lähes täysin, vaikka vuosi on vasta puolessa välissä. Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa työllisyysrahat loppuivat jo kesäkuun lopussa.
Työllisyysrahoja tarvittaisiin 20 miljoonaa lisää, että nykytahti pystytään säilyttämään. Uudenmaan TE-toimiston johtajan Jarmo Ukkosen mukaan rahoittamatta on joka tapauksessa usean tuhannen henkilön tilanne, pelkästään tämän loppuvuoden osalta.
Uuteen hallitusohjelmaan on kirjattu työllisyysmäärärahamomentille seuraavat säästöt: –50 miljoonaa (vuonna 2016), –70 miljoonaa (v. 2017), –90 miljoonaa (v. 2018) ja –110 miljoonaa euroa (v. 2019).
Työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) työllisyyskatsauksen mukaan kesäkuun lopussa oli työttömiä työnhakijoita 366 100 henkilöä, joista yhtäjaksoisesti yli vuoden työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä 127 000 henkilöä.
Ulkomaalaisia oli työttömänä 38 700, lisäksi erilaisissa työllisyyspalveluissa 19 400 ja työvoiman ulkopuolella 20 700 ulkomaalaista. Maahanmuuttajien kotoutumiskoulutus rahoitetaan TEM:n pääluokasta eli työllisyysmäärärahoista.
Työllisyysmäärärahojen säästöt eivät sovi tähän tilanteeseen mitenkään, päinvastoin rahaa tarvitaan lisää.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
