Pakko ei sovi soiden suojeluun
Soiden suojeluohjelman muuttaminen vapaaehtoisuuteen perustuvaksi on otettu ilolla vastaan meidän metsänomistajien keskuudessa. Se on viisas päätös ja rohkea veto uudelta ympäristöministeri Sanni Grahn-Laasoselta. Sinua kiittää 700 000 suomalaista metsänomistajaa.
On virhe kuvitella, että me metsänomistajat emme haluaisi suojella arvokkaita luontokohteita rakkaassa isänmaassamme. Kyllä me haluamme ja teemme sen mielellään – kunhan siihen ei tule herra isoherra ja pakota.
Pakko sanalla on psykologisestikin kielteinen ja vastenmielinen kaiku. Se ei sovi tänä päivänä etuliitteeksi sanoille työ, avioliitto eikä maanlunastus. Kaikissa näissä toimissa vapaaehtoisuudella saavutetaan parempi tulos.
Uskon, että vapaaehtoisuuden pohjalta saamme kirkkaasti 100 000 hehtaaria soita suojeluun – ilman soraääniä ja katkeruutta.
Naapurivaltiomme idässä harrastaa maiden pakkolunastusta. Jos emme länsimaana hyväksy kyseistä toimintaa omien rajojemme ulkopuolella, emme hyväksy sitä myöskään rajojemme sisällä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

