Tunnettu kesäkioski luopui itsepalvelusta – julkisuudesta tuli kaksiteräinen miekka
Multialla sijaitseva Väätäiskylän keidas siirtyi tänä kesänä perinteiseen palvelusysteemiin. Kioskiyrittäjä Tuomo Oksanen suosittelee itsepalvelua muille yrityksille pienin varauksin.
Tuomo Oksasen isännöimä kioskikeidas huokuu maalaisromantiikkaa. Kuva on otettu kesällä 2013. Kuva: Jouni HirnVäätäiskylällä sijaitseva kioski toimi vuosia periaatteella, että asiakas valitsi tuotteen ja rahasti itse itsensä. Maksu suoritettiin kioskissa olleeseen rahalippaaseen.
Nyt kioskimyyjinä toimivat omistajapari Tuomo ja Kaisa Oksanen.
Valtatien 18 varressa sijaitsevasta itsepalvelu-kioskista tuli vuosien saatossa jonkin sortin nähtävyys.
Kioskikausi alkoi viime viikolla. Yrittäjä Tuomo Oksanen uskoo, että asiakkaita riittää ilman itsepalveluakin.
"Vain muutama asiakas on sanonut kaipaavansa itsepalvelua. Jotkut tykkäsivät käydä öisin rauhassa kahvittelemassa", Oksanen sanoo.
Itsepalvelukioski sai alkunsa sattumalta, kun Oksanen mietti, miten saisi myytyä oman maan mansikoita ohikulkijoille.
Hän nosti tien varteen kylmäkaapin trukkilavan päälle ja veti roikalla sähköt kotitalon sisältä. Myöhemmin kioskitoiminta siirtyi hirsimökkiin.
Tiellä liikkujien keskuudessa jopa kulttisuosion saavuttanut kioski sai itsepalvelu-periaatteen ansiosta paljon mediahuomiota.
Omistajan mukaan julkisuus oli pienelle ja syrjäisellä kylällä sijaitsevalle kioskiyritykselle kaksiteräinen miekka.
"Kun meistä tehtiin radio-ohjelma, alkoi tulla lieveilmiöitä. Porukkaa kävi öisin ja häiriköintiä ilmeni muun muassa paikkojen sotkemisen muodossa. Unirytmini meni sekaisin, kun heräsin yöllä ulkoa kuuluneeseen rapinaan."
Oksanen suosittelee itsepalvelu-toimintamallia pienellä varauksella muille maaseudun yrityksille
"Täytyy muistaa, että myös itsepalvelupaikka vaatii valvontaa. Luottamus on jännä asia. Pieni marginaali tekee hallaa ja voi pilata koko homman. 99 prosenttia ihmisistä on täysin rehellisiä", hän tähdentää.
Huumorimiehen maineessa oleva yrittäjä kuvailee kioskiaan manuaaliseksi someksi, jossa tuntemattomat kohtaavat toisensa.
"Viime kesänä kaksi toisilleen tuntematonta pariskuntaa jutteli neljä tuntia putkeen. Kioski edustaa mennyttä aikaa. Täällä ihmiset kohtaavat toisensa aidosti, eivätkä Facebookissa."
Viereisellä pellolla sijaitsi aiemmin vanha ja harmaantunut lato, jonka auki repsottavan oven yllä luki huumorimielessä "hotel".
Rakennus on nyt purettu. Paikallinen kesämökkiläinen halusi ostaa vanhat laudat sisustustarkoitukseen. Kioskin kupeeseen on noussut oikea hotelli, piskuinen majoitusmökki, joka on saavuttanut motoristien suosion.
Tänä kesänä Väätäiskylän keidas viettää 10-vuotisjuhlia KaksTahtisHäppeninkin muodossa. Kioskille kokoontuu 28. toukokuuta vanhoja mopoja ja moottoripyöriä.
"Kuusihenkinen Sauruperä Bros. tulee soittamaan juhliin. Itse soitan posetiivia. Haaveilin 30 vuotta omasta posetiivista ja viime vuonna se toteutui vihdoin. Posetiivi on ihme kapine. Ihmiset tykkäävät, kun sitä pyörittää" Oksanen innostuu.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
