Ylikylän Ylikypsissä saa fuskata
Tasapainoilu pallon päällä vahvistaa lantioseudun lihaksia. Heli Hotakainen (vas), Vappu Mäkinen ja Liisa Jyrkkä harjoittelevat toisiaan tukien.Ensin juodaan kakkukahvit ja sitten vähän jumpataan. Ylikylän Ylikypsille yhdessäolo on tärkeintä.
Uusi lumi on hunnuttanut valkoiseksi Halsuan Ylikylän ja paljastaa potkukelkkojen jäljet, jotka vievät kylän kuntotalolle. Maanantaisin puoleltapäivin talolle kokoontuu joukko naisia, jotka tunnetaan nimellä Ylikylän Ylikypsät. Varttuneista naisista koostuvassa ryhmässä hoidetaan kuntoa ja vaihdetaan kuulumisia.
Ryhmä sai alkunsa vuonna 2005 Maa- ja kotitalousnaisten Sentit pois -kuntoiluprojektista.
”Senttejä ei ole vuoden 2005 jälkeen mitattu. Ikäihmisten liikkumisessa on tärkeää, että jokainen tekee oman kuntonsa mukaan. Kukin tekee minkä pystyy ja fuskata saa”, valistaa ryhmän kokoaja Heli Hotakainen.
Ylikylän kuntotalo on nimensä väärti, talolla kokoontuu monta kuntoryhmää viikossa.
Kaksikerroksisen talon alakertaan on saapunut kahdentoista naisen puliseva ryhmä kahvittelemaan. ”Jaksaa paremmin kuntoilla, kun juo kakkukahvit alle”, tuumailee 81-vuotias Liisa Jyrkkä.
Parhaimmillaan Ylikylän Ylikypsissä kuntoili yli 30 naista. Vuosien myötä rivit ovat harventuneet.
Yhdessäololla on liikuntaa suurempi merkitys. ”Yksin asuville ja leskille tämä on sosiaalinen tapahtuma. Voi tavata tuttuja ja vaihtaa kuulumisia. Monet ryhmäläisistä käyvät jo seitsemättäkymmentä. Yhteydet muihin samanikäisiin saattavat jäädä vähälle”, toteaa Hotakainen.
”Kyllä tämä on oikein sellainen henkireikä, ja porukassa pinnistää enemmän. Elinpiiri kotona on pieni, joten tuttavia on mukava nähdä isolla ja iloisella porukalla”, huoahtaa eläkkeellä oleva luokanopettaja Vappu Mäkinen.
”Porukassa on monta humoristista naista, joiden positiivinen hulluus on tarttunut muihinkin. Meillä on aina ollut keskenämme tosi hauskaa. Olemme vieneet hauskuutta erilaisin esityksin kylän joulujuhliin ja vanhustentalolle niin tonttuina kuin keijuinakin”, naurahtaa Hotakainen.
Kahvittelun päätyttyä ryhmäläiset nousevat jyrkät ja pitkät portaat kuntotalon liikuntasaliin.
”Tämä on hyvä alkuverryttely”, sanoo Elsi Karvonen askeltaen rappuja ylös. Yläkerran salissa on erilaisia kuntoilulaitteita ja -välineitä. Myös pallopelit ovat mahdollisia.
”Tavoitteenamme on pysyä toimintakuntoisina mahdollisimman pitkään. Keskitymme erityisesti lihaskunnon ja tasapainon harjoittamiseen. Lihaskunnon ylläpitäminen auttaa luita pysymään ehjinä. Tasapainon parantaminen estää monia kotona sattuvia haavereita”, Hotakainen kertoo.
Liisa Jyrkkä harjoittelee tasapainoa. Hän seisoo jalat peräkkäin viivalla ja sulkee silmänsä. Sitten hän nostaa toisen jalan lattiasta ja jatkaa seisomista yhdellä jalalla. ”Seisoo hievahtamatta kuin sahapukki”, huomauttaa joku.
Heli Hotakainen, Vappu Mäkinen ja Liisa Jyrkkä asettuvat istumaan sinisten jumppapallojen päälle. Jumppapallolla tasapainoilu vahvistaa lantionseudun lihaksia.
Jokainen on löytänyt itselleen mieluisan tavan päivän kuntoilulle.
Sanni Jyrkkä hieroo hampaat irvessä hartioitaan. ”Saavat kompurat kyytiä”, hän tuiskaisee.
Lopuksi Heli Hotakainen vetää kaikille yhteisen lantionpohjan lihaksia vahvistavan ”reppu tiukaksi” -liikesarjan. ”Yhteishenki ja toveruus ovat yhtä tärkeitä ihmisen hyvinvoinnille kuin fyysinen kuntokin. Tuttu ryhmä auttaa pysymään mukana elämässä. On tärkeää, että ainakin kerran viikossa lähtee liikkeelle”, hän korostaa.
Esko Keski-Vähälä
Artikkelin aiheetOta kantaa aiheisiimme
Voit lähettää mielipiteesi julkaistavaksi MT:n Lukijalta-palstalla painikkeesta tai sähköpostitse: lukijalta@mt.fi.
- Osaston luetuimmat
