Toimivan viranomaisjärjestelmän luominen ei ole mahdotonta – sähköisten palveluiden pitää toimia alusta lähtien
Toimivan viranomaisjärjestelmän luominen ei ole mahdotonta. Ruokaviraston Vipu- ja Hyrrä-palvelut sekä Verohallinnon Omavero ovat jo vuosia palvelleet asiakkaita luotettavasti ja ilman ongelmia.
Pyörii, pyörii... Nautarekisterin ja Minun Maatilani -sovelluksen välinen yhteys toimii niin hitaasti, että se tuskastuttaa nautatiloja.Huhtikuun lopussa käyttöön otettu nautarekisteri on aiheuttanut sitä käyttäville tiloille runsaasti harmia ja päänvaivaa. Tietojen ilmoittaminen rekisteriin toimii takkuisesti ja on paljon aiempaa rekisterisovellusta hitaampaa. Lisäksi riesana ovat olleet palvelun antamat virheilmoitukset, joiden vakavuudesta viljelijöillä on ollut suurta epätietoisuutta. (MT 23.5.)
Sinänsä tietojärjestelmien aiheuttamat ongelmat ovat tuttu ilmiö: uusien ohjelmien, sovellusten ja koneidenkin käyttöönotto tuo eteen yllätyksiä, joihin ei välttämättä ole osattu varautua. Tällä kerralla ongelmia on kuitenkin osattu ennakoida. Maatalouden sovelluksia kehittävän MTech Digital Solutionin toimitusjohtajan Christian Jurvasen mukaan ongelmista on kerrottu etukäteen rekisteriä rakentaneelle Ruokavirastolle.
Rekisteri otettiin silti käyttöön ennen kuin tiedossa olleita ongelmia on saatu ratkaistua. Ne ovat jääneet rekisteriä käyttävien viljelijöiden taakaksi.
Kasvukauden alussa tiloilla on tekemistä ja mietittävää ilman ohjelmisto-ongelmiakin – puhumattakaan siitä, että kannattavuuskriisin vuoksi viljelijät eivät tarvitsisi harmikseen enää yhtään lisästressiä.
Maatilojen näkökulmasta nautarekisterin ongelmat ovat tulleet ehkä pahimpaan mahdolliseen aikaan: Kasvukauden alussa tiloilla on tekemistä ja mietittävää ilman ohjelmisto-ongelmiakin – puhumattakaan siitä, että kannattavuuskriisin vuoksi viljelijät eivät tarvitsisi harmikseen enää yhtään lisästressiä.
Viljelijä viime kädessä vastaa oman tilansa eläinrekisteritiedoissa olevista virheistä ja puutteista. Viranomaisen näkökulmasta taas riittää, että väylä lakisääteisten tietojen ilmoittamiseen on luotu ja olemassa. Käyttäjälle tämä ei kuitenkaan ole se taso, johon voi tyytyä. Palveluiden täytyy toimia ja niiden on oltava turvallisia ja varmoja. Päällimmäiseksi tunteeksi ei saa jäädä epävarmuus siitä, onko pystynyt täyttämään lakisääteiset velvollisuutensa ja uhkaavatko mahdolliset sanktiot valvonnan osuessa omalle kohdalle.
Toimivan viranomaisjärjestelmän luominen ei ole mahdotonta. Ruokaviraston Vipu- ja Hyrrä-palvelut ovat jo vuosia palvelleet viljelijöitä luotettavasti ja ilman ongelmia. Myös Verohallinto on rakentanut massiivisen sähköisen asiointipalvelun, joka niin ikään toimii.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




