Hetviina kärjessä sunnuntaihin – videolla ykköshaastajan kommentit
Hetviinan ohjastaja-valmentaja Antti Tupamäki omisti voiton edesmenneelle isälleen Ristolle.
Antti Tupamäen tahdittama Hetviina piti pintansa ennen ulkopuolelle kirinyttä Aurotarta, jota ohjasti Tuomo Ojanperä. Kuva: Terhi Piispa-HelistenEnnakkosuosikki Hetviina kiri varmoin ottein ykköseksi kuningatarkilpailun avausmatkalla. Kilometriaika 2 100 metrin ryhmässä oli 1.23,3.
"Hetviina tuntui oikein varmalta koko matkan, eikä hakenut laukkaa yhtään", ohjastaja-valmentaja Antti Tupamäki kiitteli voittajahaastattelussa.
"Nyt lähdetään yöksi kotiin ja päästetään tamma laitumelle", hän kertoi valmistautumisesta sunnuntaille.
Lue myös Hetviinan koskettava tarina aamulla julkaistusta ennakkojutusta:
Isän, pojan ja pyhän perheyhteyden nimeen: Hetviina
Toiseksi nousi ensikertalainen Aurotar, joka kiritti Hetviinaa totisesti loppuun asti. Sen ohjastaja Tuomo Ojanperän kommentit voi katsoa oheisesta videosta.
Kolmas oli Virin Camilla. Neljänneksi sijoittunut Liisan Tulilintu lähti takarivistä, mutta pääsi sujuvasti Virin Camillan takaa läpi ja sujahti keulaan. Ohjastaja-valmentaja Harri Kotilainen oli tyytyväinen.
"Ennen lähtöä tamma oli jopa rauhallinen ja mietin jo, että onko jotain vialla. Selkäjuoksua tavoittelin, mutta Virin Camillan selkään ei ihan mahduttu. Ei tamma riehunut keulassa, mutta reipasta meni ja viimeinen 150 metriä oli jo vähän tasaista."
Yöksi tamma matkaa kotitalliin Äänekoskelle.
"Maililla on takarivin paikka. Selkäjuoksua tavoitellaan ja sellaisella tamma menee luultavasti pitkänkin matkan hyvin", tyytyväinen Kotilainen kertoi.
Kisan ensikertalainen Lakan Leija oli tarkalla sisäratajuoksulla viides. Valmentaja Erkki Tuomaala oli tyytyväinen.
"Nyt lähdetään kotiin 30 kilometrin päähän ja päästetään tamma ainakin illaksi laitumelle. Hyvillä mielin lähdetään huomiselle."
Kuningatarkilpailun kokonaistilanne ensimmäisen osamatkan jälkeen löytyy tästä linkistä
Uutista on päivitetty kello 17.57: korjattu kokonaiskisan linkki oikeaksi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


