Lukijalta: Elokapinan vaatimukset johtaisivat kannattamattomaan tuotantoon
Nurmipeltojen siirtäminen viljantuotantoon ei olisi kestävää, sillä nykyiselläänkään kasvintuotannon kannattavuus ei ole riittävä, kirjoittaa Kaarlo Humaloja.Maaliskuussa elokapinan aktivistit sulkivat Lapinlahdella maito- ja ruokatalo Valion tehtaalle johtavan tien. Aktivistit halusivat saada huomiota maidontuotannon ilmasto- ja ympäristövaikutuksille. Ryhmän mukaan maidontuotannon tuista pitäisi luopua, sillä rehuntuotanto lypsylehmiä varten vaatii paljon peltopinta-alaa ja pellot olisivat heidän mukaansa järkevämpi käyttää kotimaiseen kasvintuotantoon.
On tutkittua tietoa, että monivuotiset nurmet, joita juuri karjanrehuksi käytetään, ovat tehokkaimpia hiilensitojia, kun taas viljelymaat yksivuotisessa kasvintuotannossa ovat päästölähteitä.
Mitähän kasvintuotantoa elokapinalaisten mielestä pitäisi harjoittaa, kun esimerkiksi viljantuotanto on tällä hetkellä niin kannattamatonta, että osa viljelijöistä vähentää kylvöjään tänäkin vuonna ja joku on aikonut jättää kylvöt kokonaan tekemättä.
Tukien saanti toki edellyttää kylvöä, mutta kesannollekin voi saada tukea, tosin pienempänä. Laskemalla selviää, mikä on kannattavampaa.
Elokapinan mielenosoitus Lapinlahdella jäi tussahdukseksi, koska maitoautoliikenteelle pystyttiin osoittamaan vaihtoehtoinen reitti tehtaalle.
Suomen ilmastopäästöjen osuus maailman kasvihuonekaasupäästöistä on hyvin pieni, noin 0,1‒0,8 promillea maailman kokonaispäästöistä. Jos vaikka koko Suomi voitaisiin kerralla pakastaa, luonto, kasvit, eläimet ja ihmiset, niin se ei maapallon ilmastoa vielä pelastaisi.
Laskemalla selviää, mikä on kannattavampaa.
Vajaa kaksi vuotta sitten eräs tuttavani Helsingistä soitti ja kertoi harmistuneena, että Elokapina-liike on istumassa Mannerheimintiellä. Hänellä oli pyyntö, että voisiko sieltä Kiuruvedeltä lähettää lietelantakuorman sinne Mannerheimintielle. Vastasin, että sitä tavaraa Kiuruvedeltä kyllä löytyy, mutta kovin on pitkä matka Helsinkiin.
Kaarlo Humaloja
Kiuruvesi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







