
Söin täällä: Futismatsin ja ruokaseikkalun voi yhdistää Ratinan reunalla tähystäen
Ravintola Periscopen terassilta avautuu nähtäväksi koko Ratinan stadion.Keittiömestari Arto Rastas avasi huhtikuussa Tampereen uuden Ratinan ostoskeskuksen huipulle ravintolan. Koska rakennus näyttää periskoopilta, paikka sai nimen Periscope.
Kesäkuisena keskiviikkoiltana sali on täynnä jo ennen kuutta. Ruokaa odotellessa on aikaa katsella näkymiä Tammerkoskelle ja Ratinan stadionille. Upeat ovat! Täältä näkisi ja kuulisi futismatsin tai konsertin.
Maistelemme Menu Scopen, joka sisältää yhdeksän jaettavaa annosta. Idea on kiva, tosin mauissa on paikoin vielä hiottavaa ja esimerkiksi poltettu tilli maa-artisokkavaahdon päällä tuntuu turhalta – miksi poltettu? Jälkiruuat, etenkin sitruunakreemillä höystetty raparperi, kuitenkin kruunaavat aterian. Koko menu maksaa 69 euroa ja annokset erikseen tilattuina kympin.
Listalta voi tilata myös yhden hengen annoksia, kuten kokonaisen kananpojan. Pienet kevätkananpojat tulevat ulkomailta, koska niitä ei Rastaan mukaan Suomesta saa. Muu liha on kotimaista.
Periscopen terassilla ruokalista on typistetty, mutta huomiota herättävät hyönteiset. Turusta tulevien kotisirkkojen suosio lautasella on kuitenkin vielä jäänyt vaisuksi.
Periscope, Vuolteenkatu 1, 33100 Tampere
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

