Maaseutunuorilta jyrkkä ei gm-tuotannolle
MTK:n maaseutunuorten kanta muuntogeenistä tuotantoa kohtaan on jyrkän kielteinen. Nuoret eivät luota tehtyjen gm-tutkimusten puolueettomuuteen.MTK:n maaseutunuorten valiokunta ei luota muuntogeenisistä (gm) tuotteista ja tekniikoista tehtyihin tutkimuksiin. Kannanotossaan nuoret vaativat puolueetonta tutkimustietoa gm-lajikkeiden vaikutuksesta ympäristön ja ihmisiin.
”Mielestämme kuluttajilla on oikeus tietää ruokansa sisältö ja sen vaikutukset terveyteen. Tähän työhön tarvitsemme myös kuluttajien apua. Vasta kuluttajien vaatimuksesta saamme lisää puolueetonta tutkimustietoa”, todetaan nuorten kannanotossa.
”Uskaltaisitko sinä syödä sellaista ruokaa, jonka geeniperimää on muokattu kestämään torjunta-aineet, kasvitaudit ja tuhohyönteiset”, maaseutunuoret kysyvät.
Nuoret eivät kertomansa mukaan halua syödä gm-ruokaa tai syöttää gm-rehua kotieläimilleen.
”Muuntogeeniset kasvit ole turvallisuusriski, ei ihmisille eikä eläimille”, sanoo perjantain Maaseudun Tulevaisuudessa geenitekniikan lautakunnan jäsen, kaupallinen neuvos Leena Mannonen maa- ja metsätalousministeriöstä.
MTK:lla ei virallista gm-kantaa
MTK:lla ei ole järjestönä kantaa gm-tuotantoa vastaan tai sen puolesta. Näin sanoi puheenjohtaja Juha Marttila muun muassa MT:n haastattelussa viime elokuussa.
Marttilan mukaan on oleellista säilyttää tuottajien vapaus itse valita, haluavatko he tuottaa gm-ruokaa vai ei.
Elokuisessa haastattelussa Marttila toi esiin kantansa, jonka mukaan gm-asioista päättäminen ja tutkimuksen ohjaaminen kuuluu EU:lle. Hän pitää yhtenä hallitusohjelman epäonnistuneimmista kirjauksista sitä, että EU:n jäsenvaltioiden pitäisi itse saada päättää gm-kantansa.
”Nämä asiat on pidettävä EU-tasoisina. Muuten viljelijät ovat poliittisten suhdanteiden armoilla.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


