Lapsen kommentti pysäytti miettimään ruuan hintaa: ”Iskä osti kallista leipää”
Mutta kannattaisiko vanhempien näyttää joskus lapsille esimerkkiä ostamalla korkealaatuisia lähiruokatuotteita?Mieheni lähti tyttäremme kanssa luomu- ja lähituotemarkkinoille. Heidän palattuaan sieltä kysyin tyttäreltä, mitä he ostivat sieltä. Vastaus oli: "Iskä osti kallista leipää".
Jäin miettimään vastausta ja ruuan hintaa yleensäkin. Ruokakuluissahan voi mainiosti säästää jättämällä kauppaan limsat, karkit, sipsit ja muut sellaiset. Säästöähän syntyy myös ostamalla tarjoustuotteita.
Mutta kannattaisiko vanhempien näyttää joskus lapsille esimerkkiä ostamalla korkealaatuisia lähiruokatuotteita? Tällöin he oppisivat, että halpa hinta ei saa olla ainoa kriteeri, kun valitaan elintarvikkeita. Suomalainen lähiruoka on parhaimmillaan vastuullisuutta, puhtautta ja osaamista.
Tuula Pylväs
Oulainen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


