Lahtauskurssilla annetaan ”kirvesterapiaa”
Eläimen lopettamista ei pitäisi kauhistella, jos lihaa kerran syö. Tätä mieltä on lahtauskurssille osallistunut Laura Mehtonen, joka opetteli kanin teurastusta. “Joku eläimen teurastaa ja lihan pilkkoo joka tapauksessa. Jos on valmis syömään lihaa, tulisi olla myös valmis lopettamaan se eläin.”Lahtauskurssilla sananmukaisesti veresteltiin unohtuneita taitoja. Kurssin järjesti syyskuussa Suomen rotukanayhdistys yhteistyössä Kaniininkasvattajat ry:n kanssa Savitaipaleella.
Kurssilla opeteltiin kanojen ja kaniinien lopetusta, puhdistusta ja lihan leikkausta. Lihoista valmistettiin myös ruokaa, kuten padassa muhinutta kanaviillokkia ja kania valkoviinikastikkeessa.
Usealla kurssilaisella oli mukanaan omia kanoja. Kanoja kasvattavalle Mica Virtaselle on kunnia-asia, että itse lahdatusta linnusta käytetään kaikki mahdollinen. Kivipiiran Virtanen tyhjentää ja pesee huolellisesti.
”Kivipiira on todella hyvää, kunhan sen puhdistaa oikein.”
Virtanen uskoo, että lintujen lopetuskeinoista ”kirvesterapia” on edelleen paras.
Kaneja ei lopeteta kirveellä, vaan tainnuttamalla ensin jousella ja laskemalla sitten veret.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

