Yle: Erikoinen ilmiö itärajan Prismoissa – venäläiset ovat ostaneet runsaasti Oltermannia ja diilanneet sitä rajan yli
Ilmiö on johtanut juuston myyntirajoituksiin Lappeenrannan ja Imatran Prismoissa.
Myyntirajoitus koskee suosituimpia juustomerkkejä, kuten Valion Oltermannia. Kuvituskuva. Kuva: Kari SalonenItärajalla sijaitsevissa Prismoissa on havaittu erikoinen ilmiö. Ilmiö on johtanut juuston myyntirajoituksiin. Asiasta kertoo Yle.
Asiassa on kyse siitä, että juustoja Suomesta Venäjälle välittävien todennäköisesti venäläisten jälleenmyyjien epäillään ostaneen Prismoista runsaasti juustoja ja myyneen ne tämän jälkeen rajan yli Venäjälle.
Jälleenmyyntitoiminta on johtanut Ylen mukaan siihen, että Lappeenrannan ja Imatran Prismoissa olevien kylttien mukaan juustoa saa ostaa kerrallaan 11-12. kiloa.
Rajoitukset ovat olleet voimassa toukokuusta lähtien. Myyntirajoitus koskee suosituimpia juustomerkkejä, kuten Valion Oltermannia.
Jälleenmyyntitoiminnan taustalla on Ylen mukaan koronavirus. Ennen koronaa monet venäläiset kävivät ostamassa juustonsa Suomesta itse, mutta virus on avannut markkinan jälleenmyynnille.
Etelä-Karjalan Osuuskaupan toimialapäällikkö Risto Punkkinen kertoo Ylelle, että jälleenmyyjät ovat kyselleet mahdollisuutta ostaa juustoja kuormalavoittain. Juuston myyntiä rajoitetaan Punkkisen mukaan siksi, että juusto on niin heikkokatteinen ja työllistävä tuote, eikä isojen juustomäärien myynti tue muuta kaupankäyntiä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

