Luumupiiraat

Luumupiiraat
12 kpl
Taikina
- 2 dl kuohukermaa
- 4 1/2 dl vehnäjauhoja
- 1 tl leivinjauhetta
- 175 g voita
Täyte
- 1 (150 g) hapahko omena
- 2 (100 g) luumua
- 1 dl sokeria
- 1 tl kanelia
- 1 tähtianis
- 1 prk (300 g) luumumarmeladia
- 1/2 dl mantelirouhetta
- (2 tl mantelilikööriä)
Voiteluun
- keltuainen
Valmistusohje
Vaahdota kerma. Yhdistä jauhot ja leivinjauhe. Nypi seos pehmeän voin kanssa. Lisää kermavaahto. Sekoita, mutta älä vaivaa taikinaa liikaa, jotta se ei sitkisty.
Muotoile taikina suorakaiteeksi, litistä ja kääri kelmuun. Anna kovettua jääkaapissa sen aikaa, kun valmistat täytteen.
Kuori omena. Poista luumuista kivet. Jos luumun kuori on paksu, niin vedä se suikaleina pois. Leikkaa hedelmät pienen pieniksi kuutioiksi. Laita kattilaan ja lisää sokeri, kaneli ja tähtianis.
Keitä hiljaa koko ajan sekoitellen noin 5 minuuttia. Nosta kattila levyltä ja lisää luumumarmeladi, mantelirouhe ja halutessasi likööri. Nosta tähtianis pois täytteestä.
Voitele muffinipellin kolot voilla. Laita syvennyksiin ristikkäin reunan yli tulevat leivinpaperisuikaleet. Niiden avulla saat nostettua piiraat tarjolle.
Kauli taikina noin 8 millimetrin paksuiseksi levyksi. Ota lasilla tai torttumuotilla pyöreitä paloja, halkaisija noin 10 senttimetriä. Vuoraa niillä pellin syvennykset. Voitele pohjien yläreunat keltuaisella. Jaa täyte. Ota lopusta taikinasta piparimuotilla koristeita. Voitele ja nosta täytteen päälle.
Paista uunin alaosassa 200 asteessa 12–14 minuuttia. Nosta jäähtyneenä tarjolle. Sihtaa ennen tarjoilua pinnalle tomusokeria.
Voit pakastaa piiraat. Lämmitä hiukan uunissa ennen tarjoilua. Mikrossa lämmittäminen kuumentaa epätasaisesti.
Osaston luetuimmat
- Elintarviketeollisuudelta askelmerkit taisteluun luontokatoa vastaan – Nämä tuontiraaka-aineet aiheuttavat eniten metsäkatoa
- Pizzakierteet syntyvät helposti valmiista pizzatarvikepakkauksesta
- Kolme helppoa herkkua valmistujaisiin – nämä piirakat valmistuvat nopeasti
- Kuusenkerkkäsiirappi
- Mummon lihapullat
- Tortillataskut ovat täydellinen eväs – ota helppo resepti talteen
- Suomalaista tofuvalmistajaa syytettiin ”murhaajaksi”, kun Amazonin sademetsissä roihusi – nykyään yritys tuo vain luomusoijaa Itävallasta