Vero nousee vanhoissa kiinteistöissä
Pankit päivittävät harva-alueiden kiinteistöjen arvoja lainojen vakuuksien perusteiksi. Päädytään jopa nollan euron vakuusarvoon.
Milloinka verottaja päivittää verotusarvotietonsa? Nyt kiinteistöjen arvot vain nousevat automaattisesti ja sen mukana kiinteistöverot, joiden vastineeksi ei saada mitään täällä harva-alueella. Ihmeellisintä verottajan arvostuksessa on vielä se, että kiinteistö vanhenee, mutta kiinteistövero senkun nousee.
Harva-aluejärjellä ajateltuna näiden vakuus- ja verotusarvoasioiden pitäisi kävellä käsi kädessä.
Löytyykö Suomesta puuhamiestä tai -naista, jolla on aikaa perustaa harva-alueiden kiinteistöliitto. Oikeudenmukaisuutta ei varmaankaan saada muulla tavalla kuin riittävän suurella ryhmällä ja sitten vaikka EUn kautta. Omakotiliitto ei asiaa hoida, siellä on jäsenistöstä suurin osa taajama-alueen kiinteistön omistajia.
Kirsti Juvonen
Tuusniemi
Ihmeellisintä verottajan arvostuksessa on, että kiinteistö vanhenee, mutta kiinteistövero senkun nousee.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
