Vihreiden Niinistö: Tilalliset tekevät pitkiä päiviä pärjätäkseen – sympatiat traktorimarssin puolella
Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö on erityisen huolissaan karjatilojen tilanteesta.Puheenjohtaja Ville Niinistö sanoo, että Vihreiden sympatiat ovat perjantaisen traktorimarssin puolella.
"Ymmärrämme tilojen ongelmat ja marssin syyt hyvin", hän kertoo.
"Tilalliset tekevät pitkiä päiviä pärjätäkseen. Pidän kohtuuttomana, että tukimaksatukset viivästyvät Suomen omaan tukijärjestelmään liittyvän ongelman takia. Tämän hetkinen tilanne ei liity EU:n."
Niinistö ratkaisisi ongelman maksamalla viljelijöille tuista heti asiantuntijoiden mielestä kohtuullisen perusosuuden, ja sitä täydennettäisiin tarkan summan mukaan myöhemmin.
Niinistö kantaa huolta erityisesti karjatilojen heikosta taloustilanteesta.
"Sähköjen katkaiseminen karjatilalta on eläinsuojelullinen ongelma. Sähköyhtiöiden on tunnettava näissä tilanteissa vastuunsa."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

