Onni asuu maalla
Maalla asuu onnellisempia ihmisiä kuin kaupungissa, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tutkimuksesta. Maaseudulla asuvista onnelliseksi itsensä kokevia on 76 prosenttia asukkaista, kun kaupungeissa prosentti jää 69:ään.
”Erot eivät ole kovin suuria, mutta maaseudulla ei ole tapahtunut kurjistumista, vaikka palvelujärjestelmä onkin heikentynyt”, tutkijatohtori Arttu Saarinen Turun yliopistosta sanoo.
Palvelujen tai liikenneyhteyksien puute ei lannista maaseudulla asuvien onnellisuutta. Myös esimerkiksi tulot ja palvelut ovat maaseudulla heikommat.
”Alueiden välillä on aina ollut eroja ja ne ovat pitkään kasvaneet, mutta se ei näy tässä, kun kysyttiin ihmisten kokemuksia”, Saarinen sanoo.
Vaikka maaseudun palvelujen katoaminen ei vaikuta onnellisuuteen kokonaisuutena, niin se silti kurjistaa ja eriarvoistaa.
”Heikkeneminen kohdistuu niihin, joilla jo ennestään ei mene kovin hyvin. Se kohdistuu niihin, jotka eivät pysty hakemaan palvelua muualta.”
Tutkimuksessa tarkasteltiin kolmea aluetta. Kaikkein suurin ero maaseudun eduksi oli Pohjois-Pohjanmaalla.
Siellä kaupunkien läheinen maaseutu on hyötynyt enemmän keskuskaupungista kuin muilla alueilla, Turussa ja Kainuussa.
Kainuu edustaa aluetta, jossa maaseutua kohdanneet vaikeudet, kuten työttömyys ja palvelujen keskittyminen, on suurta.
Saarisen mukaan tutkimuksen aineiston suurin heikkous on, että kaupunkien läheistä maaseutua ei eroteta muusta maaseudusta.
”Oletus on, että niillä on eroja. Ja juuri kaupunkien läheisen maaseudun eduksi.”
Tutkimuksen mukaan maaseutualueet ovat menettäneet suomifilmimäistä kiiltoa.
Kaupunkien läheinen maaseutu nähdäänkin alueena, jossa yhdistyvät kaupungin ja maaseudun hyvät puolet. Niille alueille kertyy kaupungeissa töissä käyviä ja maaseudun rauhaa kaipaavia lapsiperheitä.
Tyytyväisyys naapureihin on yhteydessä onnellisuuteen erityisesti maaseudulla. Siellä naapureilla on ylipäätään suurempi merkitys kuin kaupungeissa.
”Jos ei tule juttuun naapurin kanssa, on tilanne huomattavasti heikompi maaseudulla kuin kaupungissa”, Saarinen tuumii.
Haja-asutusalueella asuville paikallinen päätöksenteko ei vaikuta onnellisuuteen. Kaikkialla muualla se vaikuttaa.
Kaupungeissa asuvista useampi kuin joka kymmenes kokee turvattomuutta. Maaseudulla osuus on selvästi pienempi.
Turvallisuudella ei kuitenkaan ollut juurikaan merkitystä onnellisuuteen.
”Se oli yllätys, sillä turvallisuus on yksi tekijä, miksi maaseudulle hakeudutaan.”
Jos parisuhde ja terveys ovat hyvät, ei ole onnellisuuden kannalta väliä, asuuko maalla vai kaupungissa.
Kaikkiaan naiset ovat onnellisempia kuin miehet.
AIMO VAINIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
