Lähipalvelut tarvitsevat puolustajia keväällä 2027
Julkisen talouden säästötarve on seuraavien vaalien keskeinen teema. Säästöhuuma ei kuitenkaan saa johtaa lähipalvelujen alasajoon.Lue artikkelin tiivistelmäJulkisen talouden miljardileikkaukset hallitsevat vuoden 2027 vaalikautta. Puolueet pohtivat palveluverkon karsimista ja hyvinvointialueiden yhdistämistä, mutta lähipalvelujen turvaaminen on tärkeää etenkin haja-asutusalueilla.
Tiivistelmä on Rengin, Viestimedian oman tekoälyavustajan, tekemä ja ihmisen tarkistama.Seuraaviin eduskuntavaaleihin on aikaa reilu vuosi, mutta puolueet alkavat viritellä kampanjateemojaan hyvissä ajoin. Historia on näyttänyt, etteivät hallitukset viimeisenä toimintavuotenaan tee merkittäviä uudistuksia, koska aika niiden läpivientiin loppuisi kesken. Varsinkaan kansalaisille epämieluisien lakien säätäminen ei houkuttele.
Epämieluisien lakien säätäminen vaalien alla ei houkuttele.
Se on tiedossa jo nyt, että julkinen talous on tulevan vaalikeskustelun keskiössä. Sen takaa miljardien eurojen sopeutustarve ja puolueiden sitoutuminen velkajarruun vasemmistoliittoa lukuun ottamatta. Jarrun tarkoituksena on taittaa julkinen velkaantuminen.
Oletettavaa on, että puolueet ottavat yhteen myös sosiaali- ja terveyspalveluista, joiden järjestäminen on kytköksissä rahoitukseen. Tarve rahoitusjärjestelmän uudistamiseen on kova palvelutarpeen kasvaessa. Hyvinvointialueiden yhdistämisistä kuultaneen avauksia.
Julkisen palveluverkon karsiminen ja yhdistäminen nousee usein esille säästökeinona. Sosiaali- ja terveyspalveluja tarjoavien toimipisteiden määrää on nipistetty jo nyt. Vaikka päätökset tehdään alueilla, valtion eli hallituksen ja eduskunnan rooli rahakirstun vartijoina on olennainen.
Tällä hallituskaudella on päätetty myös esimerkiksi ajokorttitutkintojen vastaanottopaikkojen määrän vähentämisestä, mikä hankaloittaa ajoluvan hankkimista kaupunkien ulkopuolisilla alueilla. Eli siellä, missä tarve oman auton käytölle on kaikkein suurin.
Uhattuna voi olla myös osa poliisin lähipalveluista. Tarkastelun kohteena on julkisuudessa olleiden tietojen mukaan 21 asemaa. Määrä tuskin on lopulta näin suuri, ja sisäministeri Mari Rantanenkin (ps.) on julkisuudessa toppuutellut pahimpia pelkoja. Suunta on silti selvä, eikä kyse olisi ensimmäisestä poliisiasemaverkoston harvennuksesta.
Yhä isompi osa palveluista voidaan tarjota sähköisesti. Lähipalveluille on silti tarvetta ja poliisin näkymisessä paikkakunnalla on kyse myös turvallisuudentunteesta, joka ei saa olla kaupunkilaisten yksinoikeus.
Julkisen talouden säästötalkoot eivät saa kohdistua pelkästään alueille, joilla palveluverkosto korisee jo nyt. Lähipalvelujen puolustajille on kysyntää vaalikeväänä 2027.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







