Metsänomistajien sukupolvenvaihdosten huojennus tulossa
Valtiovarainministeriö valmistelee mallia, jossa lahjaveroa voi vähentää puukauppatulojen verotuksessa.Hallitusohjelmaan kirjattu metsänomistajien sukupolvenvaihdosten huojentaminen etenee. Valittu malli perustuu lahjaveroon ja siitä puukauppatuloista tehtäviin verovähennyksiin.
Valtiovarainministeriön odotetaan kertovan ensi viikolla ehdotuksen tarkemmat yksityiskohdat. Vielä siis on auki, kenelle vähennys on mahdollinen ja millä prosentilla metsätilan uusi omistaja voi vähennyksen tehdä puukauppatuloista maksettavista veroista.
Huojennuksen tavoitteena on metsänomistajien keski-iän lasku, tilarakenteen pirstoutumisen lopettaminen ja puun liikkuvuuden parantaminen.
MTK on toivonut, että vähennysmahdollisuus koskisi mahdollisimman suurta osaa metsänomistajista. Kaikille metsänomistajille vähennystä ei kuitenkaan voi antaa, sillä valtio on varannut hankkeeseen vain 20 miljoonaa euroa.
”Hallituksen tavoite toteutuu parhaiten, jos vähennys koskee mahdollisimman laajaa metsänomistajajoukkoa”, sanoo MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola.
Tiirola muistuttaa, että puolet vuoden puukauppakertymästä tulee alle 50 hehtaarin suuruisilta metsätiloilta.
Lahjaveroon sidotun huojennuksen hyvänä puolena Tiirola pitää, että se osaltaan estää perikuntia syntymästä ja pitää metsät aktiivisten metsänomistajien hallinnassa. Se vaatii myös metsästä luopuvalta metsänomistajalta aktiivisuutta.
”Metsät pysyvät hyvässä hoidossa, puukauppa käy ja metsäteollisuuden kannattaa edelleen investoida Suomeen”, näkee Tiirola.
Hallituksen tavoitteena on saada ehdotus lausuntokierrokselle mahdollisimman nopeasti. Huojennus on tarkoitus saada voimaan ensi vuoden alusta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
