Aarre: Pikapöytä kesäjuhliin syntyy raakalaudasta
Kesällä voi tulla tarvetta suurelle pöydälle puutarhassa. Nikkaroi Aarteen ohjeella kevyet pukkijalat noutopöytää varten.Kevyet pukkijalat vievät varastossa vähemmän tilaa kuin suuri pöytä. Pöydän kanneksi sopii vanha ovi tai mieleiseen mittaan sahattu levy. Pukkijaloille voi tulla tarvetta myös remontti- tai maalausurakassa.
Tee pukkijalat raakalaudasta, jos käytät niitä ulkona. Höylätystä laudasta valmistetut ja maalatut jalat sopivat myös sisälle, työ- tai ruokapöydän alle.
Kun naulaat tukirimat kiertämään jalkojen ympäri, voit tehdä niiden päälle väliaikaiset hyllyt parista laudasta. Mikäli laitat hyllyt pitkittäin koko pöydän mittaisina, saat pöydän alle mahtumaan paljon tarjoilun apurekvisiittaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

