Veronmaksajat: Suomella on varaa olla kiristämättä veroja
Veronmaksajien keskusliitto arvioi ostovoiman laskevan tänä vuonna puoli prosenttia. Liitto peräänkuuluttaa hallitukselta nyt veromalttia.Hallitus ei saa kiristää ansiotulojen verotusta ensi vuonna, Veronmaksajien keskusliitto vaatii.
Toimitusjohtaja Teemu Lehtisen mukaan Suomella on varaa olla kiristämättä veroja.
”Meillä on uusi taantuma käsillä. Nyt ei tarvita hätäisiä, liioiteltuja ratkaisuja”, Lehtinen sanoi keskiviikkona Helsingissä.
Hän pelkää, että lyhyen aikavälin finanssipolitiikan kiristäminen kääntää taantuman lamaksi.
Kotimaisesta kulutuskysynnästä on liiton mukaan kannettava nyt erityistä huolta, kun viennin vetoon ei voi turvautua.
Ansiotulojen veroperusteet ovat esillä helmikuussa vaalikauden puolivälitarkastelussa ja maaliskuussa kehysriihessä.
Ostovoiman laskulle stoppi
Vuodenvaihteessa kiristyneiden verojen nähdään uhkaavan yksityistä kulutusta.
Hallitus on jäädyttänyt tuloverotukseen tehtävät taulukkotarkistukset vuosina 2013 ja 2014.
Veronmaksajien keskusliitto arvioi, että ostovoima laskee tänä vuonna puoli prosenttia. Ensi vuonna se voi supistua entisestään, jos veroja edelleen kiristetään.
Ostovoiman lasku voidaan liiton laskelmien mukaan pysäyttää, vaikka palkankorotukset jäisivät maltillisiksi.
Näin käy, jos verotus pysyy ensi vuonna tämän vuoden tasolla ja palkat nousevat 1,8 prosenttia.
Maltilliset palkankorotukset hillitsevät inflaatiota.
Ei verotuksen kiristämiselle
Teemu Lehtinen arvioi, että valtiontalouden lisäsopeutusta tarvitaan melko maltillisesti, 0–1 miljardia euroa, kun lähtökohtana on hallituksen aiemmin linjaama valtion velan kansantuoteosuuden kasvun taittaminen vaalikauden aikana.
Hänen mukaansa lisäsopeutus pitää tehdä valtion menoista säästämällä. Verotusta ei tule kiristää yleisesti.
Hallitusneuvotteluissa puolueet sopivat 50–50-periaatteesta: julkista taloutta sopeutetaan sekä valtion menoista säästämällä että verotusta kiristämällä.
Lehtinen näkee, että jonkinlaisesta palkkamaltista on tällä hetkellä Suomessa konsensus.
Hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen ”kuurupiilosta ja kyttäyksestä” pitäisi nyt hänen mielestään päästä eteenpäin.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


