Oikeuslähde: Mies ja nainen otettu kiinni Nizzan iskun takia
Poliisin säilössä oli jo entuudestaan yhteensä viisi ihmistä. Äärijärjestö Isis ilmoitti lauantaina olevansa iskun takana.
Ranska haluaa vahvistaa turvallisuusjoukkojaan Nizzan iskun kaltaisten kriisien varalta. LEHTIKUVA / Martti KainulainenOikeuslähteen mukaan Ranskassa on tänään otettu kiinni mies ja nainen, joilla epäillään olevan yhteyksiä Nizzan hyökkääjään. Poliisin säilössä oli jo entuudestaan yhteensä viisi ihmistä. Heidän joukossaan on hyökkääjän entinen vaimo.
Äärijärjestö Isis ilmoitti lauantaina olevansa iskun takana. Hyökkääjän ja äärijärjestön yhteyttä ei ole kuitenkaan aukottomasti vahvistettu.
Ainakin 84 ihmistä kuoli, kun hyökkääjä ajoi kuorma-auton väkijoukkoon Nizzassa kansallispäivän paraatissa myöhään torstaina.
Ranskassa sisäministeriö on kehottanut nuoria liittymään sotilasreserviin Nizzan terrorihyökkäyksen jälkeen. Tarkoituksena on vahvistaa turvallisuusjoukkoja kriisitilanteiden varalta.
Ranskan operationaaliset reserviläiset koostuvat Ranskan kansalaisista, joista kaikilla ei ole aiempaa sotilaskoulutusta. Reserviläisiksi otetaan 17–30-vuotiaita vapaaehtoisia.
Ranskan presidentti Francois Hollande ilmoitti perjantaina, että jo olemassa olevasta reservistä kutsutaan lisävoimia poliisin ja puolisotilaallisen poliisin avuksi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
