Myyntihintojen nousu kasvatti Atrian liikevoittoa
Atria aikoo luopua alkutuotannosta Venäjällä, sillä se sitoo turhan paljon pääomaa, kertoo toimitusjohtaja Juha Grön. Kari Salonen Kuva: Viestilehtien arkistoAtria-konsernin liikevoitto kasvoi toisella vuosineljänneksellä. Huhti–kesäkuussa liiketulos oli 5,7 miljoonaa euroa, kun vuosi sitten liiketulos oli tappiollinen samalla jaksolla 1,5 miljoonaa euroa kertaluonteisista eristä puhdistettuna. Konsernin liikevaihto pysyi ennallaan.
”Suomessa tulosta on parannettu reippaasti. Venäjällä liikevoitto on edelleen miinuksella, mutta sielläkin suunta on oikea”, summaa toimitusjohtaja Juha Gröhn.
Tulosparannuksen takana ovat nousseet myyntihinnat sekä toteutuneet tehostamistoimet, kuten henkilöstövähennykset. Koko vuoden liikevoiton ennustetaan kasvavan oleellisesti verrattuna viime vuoden kahdeksaan miljoonaa euroon.
Atrian kaikkien lihalajien keskimääräinen tuottajahinta oli seitsemän prosenttia korkeampi kuin viime vuoden toisella neljänneksellä.
”Hinta on ollut nousussa koko vuoden, mutta ripein korotus on tullut maalis–toukokuussa”, Gröhn kertoo.
Tarve hinnan korotuksiin kuitenkin kasvaa edelleen.
”Suurin kysymysmerkki on tällä hetkellä viljan hinta. Se tulee todennäköisesti nousemaan, mutta nousun todellista tasoa voidaan vain arvailla. Kuukauden päästä olemme viisaampia.”
Suomessa alkutuotanto säilyy osana Atrian ydinliiketoimintaa myös tulevaisuudessa. Esimerkiksi Venäjällä Atria aikoo luopua alkutuotannosta.
Alkutuotantoon pitäisi investoida lisää ja sitoa turhan paljon pääomaa.
”On parempi tehdä makkaraa kuin kasvattaa sikoja”, Gröhn kiteyttää.
Suomessa Atrian ykkösinvestointi on ensi vuonna toimintansa aloittava Kauhajoen nautateurastamo. Teurastamo mahdollistaa lihan alkuperämerkinnän saamisen tuotepakkaukseen. Pakkauksissa kerrotaan tilan nimi ja paikkakunta. Ensimmäisenä nimikoidut pakkaukset tulevat luomu- ja pihvilihoihin.
Venäjällä liikevoitto parani viime vuoden ajanjaksoon verrattuna 3,6 miljoonaa euroa, kertoo Atria Venäjän johtaja Jarmo Lindholm.
Liikevoitto oli silti miinuksella kaksi miljoonaa euroa.
”Venäjällä liiketulosta on saatu parannettua henkilöstövähennyksillä sekä tuotevalikoiman selkeyttämisellä”, Lindholm kertoo.
Tuotevalikoimaa on supistettu etenkin Moskovan alueella. Atria keskittyy jatkossa vain kannattaviin tuoteryhmiin.
”Venäjän muutosohjelman tavoitteena on saada liikevoitto positiiviseksi ensi vuoden aikana. Nyt näyttää siltä, että ollaan aikataulussa.”
SAARA NIKKARI
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
