SpaceX voittamassa kilvan satelliitti-internetin kehittämisestä – voi tuoda edulliset verkkoyhteydet lentokoneisiin ja laivoihin
Hiljattain SpaceX lähetti avaruuteen jälleen uuden Falcon 9 -raketin, jonka mukana oli yli 60 Starlink-satelliittia.Tuttu tilanne: lentokone nousee ja verkkoyhteys katoaa.
Jos asiat etenevät suunnitellusti, tulevaisuudessa verkon käyttöä voi jatkaa keskeytyksettä. Avaruuteen rakennetaan parhaillaan versiota satelliitti-internetistä.
Uusi satelliittiverkko toisi edullisen nettiyhteyden sinne, minne se ei tavallisesti yllä, kuten esimerkiksi juuri lentokoneisiin. Myös merillä yhteyksille on paljon käyttöä.
”Se on todella tärkeää esimerkiksi etäohjattaville laivoille, jotka tarvitsevat hyvää laajakaistayhteyttä”, sanoo apulaisprofessori Jaan Praks Aalto-yliopistosta. Satelliitteja käytetään tähän tarkoitukseen jo nyt, mutta niiden tuottaman verkon käyttö on kallista. Kehittämisestä on syntynyt kilpajuoksu, jossa mukana ovat olleet Amazon ja eurooppalainen OneWeb.
Voittajaksi näyttää selviytyvän amerikkalaisen SpaceX:n Starlink, Praks pohtii. Starlink on niskan päällä, koska se omistaa raketit ja voi laittaa jokaisen laukaisun mukaan omia satelliitteja.
Hiljattain SpaceX lähetti avaruuteen jälleen uuden Falcon 9 -raketin, jonka mukana oli yli 60 Starlink-satelliittia.
Teknisesti satelliittiverkon tekeminen on mahdollista, mutta kannattavuus on kysymysmerkki, Praks kuvailee.
Satelliittiverkkoa varten tarvitaan oma erillinen boksinsa sekä noin pizzalaatikon kokoinen antenni katolle. Online-peleihin se ei kovin hyvin sovellu, koska viiveajat ovat melko isoja. Valon on ehdittävä kauas satelliittiin ja takaisin. Elokuvan katsomista viive ei haittaa.
Laaja verkko herättää myös kysymyksiä, Praks pohtii. Kun yksi dataoperaattori kattaa koko maailman, mitkä ovat riskit? Mitä sen varaan uskaltaa rakentaa, kuka sitä voi kuunnella?
Lue lisää:
Luulitko, että satelliitit ovat isoja rotiskoja? Suomi hyppäsi avaruusteknologian tähtikartalle minikokoisilla satelliiteilla – katso 5 kovan avaruushankkeen lista
Suomi häärii mukana avaruusromun siivoustalkoissa: Lähiavaruutta aiotaan putsata plasmajarrulla, siivousroboteilla ja tutkateknologialla
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

