Yhden kanavan rahoitus voipelastaa maaseudun palvelut
Yleinen hokema on, että ison kuntaryppään on helpompaa pitää myös kaukana asuvien palvelut pyörimässä. Syrjäseudulla väitettä on epäilty syvästi.
Palvelujen järjestäminen isolla väestöpohjalla ja nykyistä harvempiin kanaviin keskitetty rahoitus voisivat pelastaa maaseudun palveluita. Näin uskoo asiaa tutkinut sosiaali- ja terveysministeriön neuvotteleva virkamies Liisa Heinämäki.
Selkeimmin asian hahmottaa matkakorvauksissa.
”Asiakkaan Kelalta saama matkakorvaus ei millään tavalla kannusta palvelujen järjestäjää tuomaan palveluita asiakkaan lähelle.”
Yksikanavaisuus sen sijaan kannustaisi.
”Jos palveluiden järjestäjä vastaisi sekä asiakkaan matkakustannuksista että palveluverkostosta, kuluja alettaisiin ehkä katsoa kokonaisuutena ja palveluja järjestää eri tavalla.”
Kylillä alkaisi ehkä liikkua nykyistä paremmin varusteltuja palvelubusseja. Apuvälineitä ja sähköisiä palveluja kehitettäisiin enemmän ja kotihoitoa lisättäisiin.
Hoitaja pystyy tekemään monet lääkärin työt ja sairaalassa oloa voidaan lyhentää, kun kotiin viedään tehokasta jälkihoitoa. Näin on jo tehtykin.
”Ennen pieniin leikkauksiin mentiin päivä etukäteen ja kotiin tultiin kahden päivän kuluttua. Nyt sama toimenpide tehdään polikliinisesti. Etenkin vanhemmalla väellä on vielä paljon sitä ajattelua, ettei tule kunnolla hoidetuksi, ellei asialla ole sairaala ja lääkäri.”
Useampi kunta pystyy yhdessä kehittämään palveluja paremmin kuin pienet kunnat yksin, etenkin jos palveluita tarvitsee vain harva.
Hallitusneuvotteluja vetävä Juha Sipilä (kesk.) on puhunut rahoituksen yksikanavaisuudesta. Siihen siirryttäisiin, kun julkisten sote-palvelujen rakenne on selvillä.
Päättyvällä hallituskaudella parlamentaarisen sote-ryhmän
rinnalla istui monikanavarahoitusta miettinyt ryhmä, joka päätyi viiteen vaihtoehtoon maakunnallisesta verotusoikeudesta valtion vetovastuuseen koko sotesta.
Heinämäki ei ota kantaa rahojen keruuseen eli siihen, jatketaanko nykyisillä verotus- ja maksumalleilla, sillä siitä ja myös rahojen jakamisesta alueilla päättää hallitus.
”Nämä kytkeytyvät nyt laajempaan sote-uudistukseen.”
Hallituspuolueiden puntaroitavana on muun muassa sopiva sote-alueiden määrä.
Eija Mansikkamäki
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
