Vuoden isät aktiivisia järjestötoiminnassa
Vuoden isä -palkinto on myönnetty tänä vuonna kolmelle isälle, Mika Jokiselle, David Muñoz Gonzálezelle ja Pekka Larkelalle.
Tämän vuoden teemana olivat isien vanhempainvapaiden käytön vahvistaminen, eroisyys ja vuoroasuminen. Näiden teemojen lisäsi nostettiin esiin myös isien aktiivinen osallistuminen järjestötoimintaan ja isyyttä tukevan ryhmätoiminnan organisoiminen.
Vantaalainen Mika Jokinen on kahden teini-ikäisen tyttärensä lähihuoltaja. Hän on esimerkki siitä, että isyyden, yksinhuoltajuuden, vaativan työn ja vapaaehtoistoiminnan voi yhdistää. Tällä hetkellä hän toimii Vanhempainliiton johtokunnan puheenjohtajana.
Espoossa asuva David Muñoz Gonzalez on kahden pienen suomalais-espanjalaisen lapsen isä. Muutettuaan Suomeen vuonna 2012 hän hoiti kotona ensimmäistä lastaan puoli vuotta. Hän on ollut vapaaehtoisena järjestämässä muun muassa espanjankielistä toimintaa lapsille ja vanhemmille kirjastossa.
Turkulainen Pekka Larkela on kolmen lapsen biologinen isä ja hän on toiminut sosiaalisena isänä kolmelle muulle lapselle. Hän on Suomen Uusperheiden Liitto ry:n toiminnanjohtaja.
Vuoden isä -palkinto jaetaan henkilölle, joka on edistänyt omalla esimerkillään ja toiminnallaan isyyden merkityksen tunnistamista ja lisännyt näin sen arvostusta. Ensimmäinen vuoden isä -palkinto myönnettiin vuonna 2006.
Maikki Kulmala
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
